4+4+4 kaosu sürüyor

4+4+4 kaosu sürüyor

Milli Eğitim Bakanı'nın 'okul planlamaları' konusundaki genelgesi yeni eğitim öğretim yılını kaosa sürükleyecek. Genelgeyle milyonlarca öğrencinin seneye nerede okula başlayacağı ya da eski okuluna devam edip etmeyeceği belirsiz hale geldi.Genelgeyle bugün karne olan milyonlarca öğrenci eski okullarına dönemeyebilir. Ön&uu

Genelgeyle bugün karne olan milyonlarca öğrenci eski okullarına dönemeyebilir. Önümüzdeki yıl 5. sınıfa başlayacak öğrenciler ortaokul olarak belirlenen okullarda eğitimlerine devam edecek. 1. sınıfa başlayacak öğrenciler de ilkokul olarak belirlenen okullara sadece e-okul üzerinden kayıt yaptıracak.
Genelgeye göre okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarını açma-kapama, ad değiştirme, planlama gibi işlemler 8-15 Haziran 2012  tarihleri arasında valiliklerce yapacak.

EĞER İTİRAZ YOKSA NAKİL YAPILACAK

2012-2013 eğitim öğretim yılında ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler sadece ilkokul olarak belirlenen okulların 1. sınıfına e-okul üzerinden kayıtlarını yapacak. 2011-2012 eğitim yılında 4. sınıfta olup 2012 Eylül ayı itibarıyla 5. sınıfa başlayacak öğrencilerin ise sadece ortaokul olarak belirlenen okullara e-okul üzerinden kayıtlarını yaptıracak.

İmam hatip ortaokuluna gitmek isteyen öğrencilerin velilerinin başvurusu üzerine bu okula kayıtları yapılacak. Bu şekilde kaydı yapılan öğrenciler e-okul sisteminden ortaokula yapılan kaydı düşecek.
2011-2012 eğitim öğretim yılında 1, 2 ve 3. sınıfta olup 2012 Eylül ayı itibarıyla 2, 3 ve 4. sınıfta okuyacak öğrenciler okumakta olduğu okul ortaokula dönüştürülmüş ve ilkokul olarak belirlenen okulun mesafesi fazla değilse ve velilerin de yoğun itirazı bulunmuyorsa, ilkokul olarak belirlenen okula nakilleri yapılacak, aksi halde bulundukları okullarda (mevcut binada) öğrenim görmeye devam edecekler.
2012 Eylül ayı itibarıyla 6, 7 ve 8. sınıfta okuyacak öğrenciler okumakta olduğu okul ilkokula dönüştürülmüş ve ortaokul olarak belirlenen okulun mesafesi fazla değilse ve velilerin de yoğun itirazı bulunmuyorsa, ortaokul olarak belirlenen okula nakilleri yapılacak, aksi halde bulundukları okullarda öğrenim görmeye devam edecekler.”

YİBO’LARDA DÜZENLEME

Aynı bahçe içerisinde ilköğretim okulunun iki binasının olması durumunda öğrenci sayısı dikkate alınarak bu binalardan biri ilkokul, diğeri de ortaokul olarak düzenlenebilecek
YİBO’larda sadece 5-8. sınıf öğrencilerin yatılı olarak kalacak. Taşıma yapılamayan ve okul açılamayan yerleşim birimlerindeki 1-4. sınıf öğrencileri de gerekli düzenlemeler yapılıncaya kadar YİBO pansiyonlarında barındırılabilecek.

KURAYLA ÖĞRENCİ KAYDI YAPILACAK

Gelecek eğitim öğretim yılında imam hatip ortaokullarının sadece 5. sınıfına öğrenci alınacak. 6, 7 ve 8. sınıflara öğrenci alınmayacak.

ORTAOKUL SABAHÇI, İLKOKUL ÖĞLENCİ

Aynı binada ilkokul ile ortaokulun birlikte bulunması ve ikili öğretim uygulamasının zorunlu olması durumunda ortaokullar sabahçı, ilkokullar ise öğlenci olacak. Bu sene ilköğretim 8. sınıfta olup SBS sonuçlarına göre yerleştirilecek ortaöğretim kurumları dışında kalan öğrenciler kendi tercihlerine göre genel ya da meslek liselere kayıt yaptıracak. (HABER MERKEZİ)


‘BU OKUL BİZİM, BİZİM KALACAK’

Şişli 19 Mayıs İlköğretim Okulu velileri, öğretmenleri ve öğrencileri, okullarının kapatılarak imam hatip yapılmak istenmesini okul önünde protesto etti. “Okuluma dokunma” pankartı ve “4+4+4’e hayır”, “Dört-ört-rt”, “4+4+4=12 matematik bizi kandırıyor Ömer Dinçer”, “Bakan şaşırma sabrımızı taşırma” dövizleri açan öğrenciler, “Bu okul bizim, bizim kalacak”, “Şişli uyuma okuluna sahip çık”, “Bakan şaşırma okuluma dokunma”, “Eğitim hakkımız engellenemez” sloganları attı.
Okul önünde toplanıp, Halaskar Gazi Caddesi’ne yürüyen öğretmen, öğrenci ve veliler, buradan Şişli Etfal Hastanesi yönünden tekrar okullarının önüne gelerek, basın açıklaması yaptı. Çok sayıda veli, öğrenci ve öğretmenin katıldığı basın açıklamasını okulun velilerinden Alev Şengezer yaptı. Şengezer, Şişli 19 Mayıs İ.Ö.O 4’üncü sınıf öğrencilerinden birinin annesi olduğunu belirterek, “Çocuklarımızın 5’inci sınıfta öğrenimlerine ne şekilde devam edeceği tam bir soru işareti. Dört yıldır sevinçle koşarak geldikleri, çok sevdikleri öğretmenleri ile mutlu ve başarılı bir öğrenim hayatı geçirdikleri okulumuzun geleceği belirsiz. Okulumuzun, Öğretmenlerimizin, çocuklarımızın bu belirsizlik içinde kalmasını istemiyoruz. Çocuklarımızın, mahallelerinde aynı topu, okullarında aynı sıraları paylaştıkları arkadaşlarından, kardeşlerinin ellerinden tutarak geldikleri okullarından, çok sevdikleri öğretmenlerinden ayrılmasını, sorularla dolu bir okyanusun içinde kaybolmasını istemiyoruz” dedi.

KARNE SEVİNCİ YAŞAYAMADILAR

Bahçelievler’de bulunan Kemal Has İlköğretim Okulu öğrencileri ve velileri karne sevinci yaşayamadı. Okullarının önümüzdeki eğitim öğretim yılında imam hatibe çevrilecek olmasına tepki gösteren veliler kararın geri alınması için eylem yaptı. Çocukları okul içinde karne alırken dışarıda eylem yapan 600 veli karara tepki gösterdi. “Okuluma dokunma”, “Kemal Has bizimdir bizim kalacak” sloganlarını atan veliler adına açıklama yapan öğrenci velisi Özgür Beyazkuş, çocuklarının ve kendilerinin zorlu bir senenin ardından sevinç yaşamak yerine üzüntü yaşadıklarını dile getirdi.
İlçelerinin en başarılı okullarından birisi için alınan kararın, sadece kendilerini değil öğretmenleri ve okul çalışanlarını da etkilediğini ifade eden Beyazkuş, tüm girişimlerine rağmen şu an için sonuç alamadıklarını dile getirdi. Alınan kararın tekrar gözden geçirilmesini ve hatadan dönülmesini beklediklerini söyleyen Beyazkuş, mücadelelerinin devam edeceğini ifade etti.

VELİLER OKULLARININ KAPATILMASINA KARŞI

Adana DSİ İlköğretim Okulu öğrenci ve velileri okulun kapatılmasına tepkili.
Adana valiliği önünde bir araya gelen Adana DSİ İlköğretim Okulu öğrenci ve velileri okulun imam hatip okuluna dönüştürülmesine tepkili. Öğrenciler okullarından ayrılmak istemediklerini söylerken, veliler de çocukların yıllardan beri devam ettikleri okullarından ayrılmasına karşı çıkıyor. Okulun imam hatipe dönüştürüleceğini ancak okuyan öğrencilerin ne olacağı yönünde bir bilgi verilmediğini söyleyen veliler, okullarının kapatılmasını istemediklerini, yeni bina yapmak yerine mevcut okullarının dağıtılmasını anlamadıklarını söyledi. Bazı veliler ise DSİ İlköğretim Okulunun klimasından, sırasına birçok eşyasını kendilerinin aldığını gidilecek yeni okulda aynı masrafı yapmak zorunda kalacaklarını vurguladı.

www.evrensel.net