Merkez Bankası önlemleri doları sabitleyemiyor

Merkez Bankası önlemleri doları sabitleyemiyor

Merkez Bankası’nın müdahalesiyle bir süre duraksayan dolar, yeniden yükselişe geçti. Dün 3,75 seviyesinde olan dolar bugün 3,82’yi aştı.

İç siyasi gerilim ve referandum gündemi doların ateşini düşürmüyor. Merkez Bankası’nın tüm müdahalelerine rağmen bir süre duraksayan dolar yeniden basamak tırmandı. Güne 3,7820'den başlayan Dolar/TL kademeli şekilde yükselerek 3,82'yi aştı. TL'deki değer kaybı yüzde 1'e ulaştı. 

MERKEZ BANKASININ FAİZİ İŞE YARAMADI 

Merkez Bankası yılın ilk toplantısında faiz koridorunun üst bandını 75 baz puan yükselterek yüzde 8,5'ten yüzde 9,25'e çıkardı. Geç likidite borç verme faizini yüzde 10'dan yüzde 11'e yükseltti. Merkez Bankası politika faizine dokunmayarak yüzde 8'de tutarken faiz oranı da yüzde 7,25 düzeyinde sabit tutuldu.

MB kararının ardından Dolar/TL ilk etapta 3,73'lerden 3,82'li seviyelere yükseldi. MB bugün, 300 milyon dolar tutarında 1 hafta vadeli TL depo karşılığı Döviz depo ihalesi açtığını duyurdu. İhalede, faiz oranı dolar için yüzde 0,75 ve TL için yüzde 10 olarak belirlendi.

KIRILGANLIK SÜRÜYOR

Bankacılar MB tarafından alınan kararların, piyasalarda global bazda bir bozulma olmaması halinde TL'de sert kayıpları engelleyeceğini, ancak önümüzdeki günlerde Fitch değerlendirmesi ve referandum sürecinin yanı sıra doların seyri de göz önüne alındığında TL'deki kırılganlığın devam edeceği görüşünde. (DİHABER)

Son Düzenlenme Tarihi: 25 Ocak 2017 13:11
www.evrensel.net
ETİKETLER DolarDolar kuru