Kadınlar itiraz etti, Polanski jüri başkanlığından çekildi

Kadınlar itiraz etti, Polanski jüri başkanlığından çekildi

Roman Polanski, hakkındaki çocuk istismarı cezası nedeniyle kadınların gösterdiği tepki üzerine Cesar Sinema Ödülleri jüri başkanlığından çekildi.

Fransa'nın Oscar'ı olarak bilinen ve bu yıl 42'ncisi düzenlenecek Cesar Sinema Ödülleri yarışmasının jüri başkanlığına seçilen yönetmen Roman Polanski, hakkındaki çocuk istismarından kesinleşmiş cezanın tekrar gündeme gelmesi nedeniyle jüri başkanlığından çekilmek zorunda kaldı.

Sputnik'in haberine göre, Polanski'nin avukatı Herve Temime, Fransa basınına yaptığı açıklamada, Polanski'nin kendisine jüri başkanlığı görevi verilmesinden sonra başlayan tartışmalardan dolayı başkanlık görevinden çekilmeye karar verdiğini belirtti.

Organizasyon Komitesi tarafından 18 Ocak'ta yapılan açıklamada, daha önce pek çok uluslararası ödül alan Polonya asıllı Paris doğumlu 83 yaşındaki Polanski'nin Cesar Sinema Ödülleri Jürisi'nin başkanı olarak belirlendiği açıklanmıştı.

Çocuk istismarı nedeniyle ABD'de hapis cezasına çarptırılan Polanski'nin bu göreve getirilmesi Fransa'da yoğun tartışmalara yol açmış ve özellikle kadın derneklerinin organizasyonu ile protesto amaçlı 61 bin imza toplanmıştı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net