İşte işçinin aday olabilmesinin tek yolu

İşte işçinin aday olabilmesinin tek yolu

Ankara'da bir inşaat ustasının seçimlerde bağımsız aday olabilmek için seçtiği yol Türkiye'deki işçi ve emekçilerin demokratik temsiliyet sıkıntısını gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz hafta Yüksek Seçim Kurulu'nun(YSK) bağımsız adaylık için başvuru ücretini 446 liradan 7 bin 734 l

2007'de Ankara 1.Bölge'den bağımsız milletvekili adayı olduğunu belirten Çalı, o dönem 446 liralık ücreti karşılayabildiğini fakat şimdi 20 katına çıkarılan ücret karşısında bu yola başvurmak zorunda kaldığını anlatıyor: "Benim gibi işçilerin, halkın sorunlarını bilen kişilerin de Meclis'te olması gerek, bu nedenle vatandaşlardan destek bekliyorum. Vatandaşlar ilgi gösteriyor ancak yetersiz. 11 Nisan'a kadar bu başvuru ücretini toplamam lazım" diyen Çalı'nın "En büyük umudum hayırseverde. Bir hayırsever çıkıp bu ücreti verirse çok mutlu olacağım" şeklindeki dileğiyse tüm bu trajikomik sahnenin üzerine tüy dikiyor.

Gelenden geçenden 50 kuruş seçim yardımı isteyen ve 2 günde 6 lira toplayabilen Çalı, 7 bin 734 lirayı denkleştirebilir mi bilinmez ama seçmek zorunda kaldığı yöntem, yani alenen dilencilik, Türkiye'nin içinde bulunduğu demokrasi acziyetini, %10 seçim barajı ve bağımsız adaylar üzerindeki baskıları, sermaye partilerinin işçi haklarını görmezden gelen tavrını ve işçi ve emekçilerin temsil ve temsiliyet sorununu çarpıcı bir şekilde anlatıyor. (evrensel.net & Ajanslar)

www.evrensel.net