24 Ocak 2017 19:03

Tüm şirket yöneticileri için olası kasıttan ceza istenildi 

Soma Davasının öğleden sonraki oturumunda ailelerin avukatları tüm şirket yöneticilerinin ‘olası kasıt’tan ceza verilmesi gerektiğini belirtti.

Tüm şirket yöneticileri için olası kasıttan ceza istenildi 

Paylaş

Soma katliamı davasının öğleden sonraki oturumunda madenci ailelerinin avukatları davanın esasına ilişkin beyanlarını sunmaya başladı. 

Avukat Ahmet Altun, Denizer Şanlı ve Sercan Aran ilk olarak sunum yaparken Soma katliamının meydana gelişinin çok sayıda olayın bir sonucu olmakla birlikte temel nedenin aşırı kâr hırsı ile üretim zorlaması ve bu kadar üretim için gerekli altyapı çalışmalarının maliyetten kaçmak amacı ile gerçekleştirilmemesi olduğunu belirttiler. 

Bu kadar ölümün meydana gelmesinin sebebinin madende işçi sağlığı ve güvenliğine ilişkin bir planın olmaması, alınan kısmi önlem ve malzemelerin de göstermelik olması olduğunu ifade eden avukatlar, şirket yöneticilerinin ve kararları uygulayanların sonuçlarını bilerek hareket ettiklerini söyledi. 

Bu nedenle, halen tutuklu sanıklar ile şirket yönetim kurulu üyeleri Alp Gürkan, Haluk Evinç, Hayri Kebabçılar, Mustafa Yiğit, Murat Bodur ve bir süre önce tahliye edilen Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık hakkında "olası kasıtla adam öldürme" suçundan cezalandırılmalarını istediler. Yine aynı şekilde Havalandırma Baş Müfettişi Fuat Ünal Aydın ve Elektrik Baş Mühendisi hakkında olası kasıttan ceza verilmesi gerektiğini belirttiler.

Duruşma yarın sabah madenci ailelerin avukatlarının esasa ilişkin beyanları ile devam edecek. (Manisa/EVRENSEL) 

ÖNCEKİ HABER

Gün boyu bir ‘yük’ bekliyorlar

SONRAKİ HABER

Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı ile basın toplantısında konuşuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa