Prestijli belediyenin dertli şoförleri

Prestijli belediyenin dertli şoförleri

Eskişehir Büyükşehir Belediyesine bağlı otobüs işletmelerinde şoförlerin tamamı neredeyse taşeron olarak çalışıyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi otobüs işletmelerinde çalışan, otobüs şoförleri birçok sorun yaşıyor. Otobüs işletmelerinde 400 işçi çalışıyor. Neredeyse tamamı taşeron işçi olan şoförler, SGK dökümlerinde şoför olarak değil, beden işçisi olarak görülüyor. Uzun çalışma saatlerinden, izinlere, aldıkları ücretten baskıya kadar birçok sorunla boğuşan şoförler, sorunlarını dile getirdiklerinde dikkate alınmadıklarını söylüyor. 

Türkiye’nin en prestijli belediyesi olmakla övünen Eskişehir Büyükşehir Belediyesine bağlı otobüs işletmelerinde 400 şoför çalışıyor. İşçilerden kadrolu olanların sayısı 2 elin parmaklarını geçmiyor. Görüştüğümüz işçiler yaşadıkları sorunlar nedeniyle işlerini düzgün yapamadıklarından şikayetçi. 

SORUNLARI ÇÖZEN YOK

Sorunlarını ilettikleri daire amirlerinin, müdürlerinin ve daire başkanının herhangi bir çözüm bulmadığını aktaran işçiler, taşeron oldukları için kimsenin kendilerini dikkate almadığını söylüyorlar. İşçilerinin anlatımına göre şoför olmalarına rağmen SSK dökümlerinde beden işçisi olarak görülüyorlar. 

EN AZ 10 SAAT ÇALIŞMA

10 yıldır belediyede çalışan bir şoför, insanların rahat bir şekilde işten atılabildiğini anlatıyor. Bir başka otobüs şoförü ise uzun çalışma saatlerinden şikayet ediyor. 8 saat olan mesai saatlerinin 10 saatten aşağı inmediğini anlatan işçi, “Hafta sonu, bayram tatili demeden çalışıyoruz. Vardiya saatlerinden en az 1 saat önce servise binmemiz gerek. Ama iş çıkışında ise mazot alımı ve araç teslimi sebebiyle en az 1-1.5 saat gecikme oluyor. Ancak bu saatler fazla mesaiye sayılmıyor. 

FAZLA MESAİLER YAZILMIYOR

Barkotek parmak izi cihazına rağmen fazla mesailerinin işlenmediğini ve ödenmediğini söyleyen bir başka işçi ise bir kaç merkeze barkotek makinesi konulmasıyla sorun çözülebilecekken çalışanların fazladan 2-3 saatlerini bu uygulama nedeniyle kaybettiğini söylüyor. 

GÜVENLİKLERİ YOK

Bir şoför araçların bakımsız ve güvenliksiz olmasından şikayet ediyor. Bu nedenle dönem dönem kazalar yaşandığını anlatan şoför, “Kazalarda şoförlerin sorumluluğu olsa da olmasa da hasarlar şoförlerden tahsil ediliyor. Araçların sadece trafik sigortası var. Kasko yapılmıyor. Gerekçe olarak da ‘Eğer kasko yaparsak şoförler araçları haşat eder’ deniyor. Kazada sorumlu şoför görüldüyse aracın kaza masraflarının yanı sıra tamir süresinde ‘Aracın yatma zamanı’ denilen sürenin ücreti de şoförden kesiliyor” diyor. 

Hak ettikleri halde izin istediklerinde rapor almalarının istendiğini anlatan bir şoför, “Hak ettiğimiz halde izin istediğimiz zaman bizi rapor almaya zorluyorlar ama bunu birkaç kez tekrarlayınca da bizi işten çıkartmakla tehdit ediyorlar hatta işten çıkarılanlar da oldu” diyerek yaşadıkları sorunları anlatıyor. 

İş yerinde sürekli olarak üstlerinden hakaret işittiklerini belirten bir başka otobüs şoförü ise en temel ihtiyaçlarının bile karşılanmadığını söylüyor. Son duraklarda ihtiyaçlarını karşılayacak herhangi imkan olmadığını anlatan şoför, “Özellikle son duraklarda tuvalet bulunmaması bizi çok zor durumda bırakıyor. Yaşadığı zorluklar nedeniyle psikolojik tedavi görenler var” Anlattıkları sorunlara çözüm bulunmasını bekleyen şoförler, Eskişehir halkının da yaşadıklarını bilmesini istiyor. (Eskişehir/EVRENSEL)

www.evrensel.net