‘Aykut Kence Evrim Konferansı’ kayıtları devam ediyor

‘Aykut Kence Evrim Konferansı’ kayıtları devam ediyor

11’ncisi düzenlenen 'Aykut Kence Evrim Konferansı' 18-19 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek.

'Aykut Kence Evrim Konferansı'nın 11’ncisi, 18 Şubatta başlayacak. Konferans evrimsel biyoloji ve evrimsel biyolojinin ilişkili olduğu fizik, kimya, psikoloji, sosyoloji, felsefe, mühendislik gibi diğer bölümlerle ilgili multidisipliner evrim konulu sunumlara yer verilecek.

ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu ile Evrim Ağacı tarafından düzenlenen “Aykut Kence Evrim Konferansının 11’ncisi, 18-19 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek. Konferans ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu ve A Salonu’nda yapılacak. Kemal Kurdaş Salonu’nda evrimsel biyoloji ve evrimsel biyolojinin ilişkili olduğu fizik, kimya, psikoloji, sosyoloji, felsefe, mühendislik ve birçok diğer bölümlerle ilgili multidisipliner evrim konulu sunumlara yer verilecekken, A Salonu’nda ise dünyanın birçok üniversitesinden, araştırma enstitülerinden ve laboratuarlarından katılacak olan konuşmacılar, evrimsel biyoloji alanında yapılan yeni çalışmalar ve projeler ile ilgili sunumlar gerçekleştirecek. Yine Kemal Kurdaş Salonunda ağırlıklı olarak Türkçe sunumlar yapılacak. A Salonundaki sunumlar ise İngilizce gerçekleştirilecek. Avrupa Evrimsel Biyoloji Cemiyeti (ESİB) tarafından desteklenen, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ve öğretim elemanlarına açık bir akademik oturum da konferansta yer alacak. Türkiye’de araştırmalarını ve çalışmalarını sürdüren bilim insanlarını, iyi bir projenin özellikleri, Avrupa’da iyi bir pozisyonun nasıl bulunabileceği ve nasıl iyi yayın yazılabileceği konularında bilgilendirmeyi hedefleyen bu oturumlarda konuşmacılar ile katılımcılar çeşitli konuları ele alabilecek. Konferansta poster ve sözlü sunum başvuruları kabul edilecek olup, özel olarak poster sunumları oturumu yapılacak. Kayıtların belli bir kapanma tarihi olmamakla birlikte katılımın kontenjanla sınırlı olduğu açıklandı. 

AYKUT KENCE KİMDİR?

Evrimsel biyoloji ve popülasyon genetiği alanında çalışan Aykut Kence, Türkiye’de evrim kuramı öğretimi için ısrarlı uğraşlarıyla tanınıyordu. 1 Şubat 2014’de yaşamını yitiren Aykut Kence, ayrıca Çernobil kazası sonrasında Türkiye’de radyasyon tehlikesi konusunda kamuoyunu uyaran ODTÜ’lü öğretim elemanları arasında yer almıştı. Ortaöğretimde evrim kuramı öğretiminin önemini vurgulamak için 1980’lerden beri çok sayıda toplantı ve televizyon programına katılan Kence, Türkiye’de yaratılışçı gruplarca sıkça hedef alınmıştı. İstanbul Üniversitesinde lisans yaptıktan sonra ABD’de sinek popülasyon genetiği üzerine doktora yapan Kence, 1970’lerden itibaren ODTÜ Biyoloji Bölümünde çalışmış ve 2013 yılında emekli olmuştu. Kence’nin bal arısı, keçi, termit, sirke sineği, insan gibi türlerin evrimsel özellikleri üzerine 50’yi aşkın yayımlanmış çalışması yer alıyor. Kence, 2013 yılı aralık ayında Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleşen Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumuna olumsuz sağlık koşullarına rağmen katılmış ve bir konuşma yapmıştı. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net