!f İstanbul’un kapanış filmi: Trainspotting

!f İstanbul’un kapanış filmi: Trainspotting

90’ların kült filmi “Trainspotting”in devamı olan “T2 Trainspotting”, Berlinale’den hemen sonra !f İstanbul’un kapanış filmi olarak gösterilecek.

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin kapanış filmi belli oldu. 90’ların kült filmi “Trainspotting”in devamı olan “T2 Trainspotting”, Berlinale’den hemen sonra İstanbul’da olacak.

Danny Boyle’un yönettiği, 90’ların kült filmi “Trainspotting”in devam filmi olan “T2 Trainspotting”, bizi kahramanımız Mark Renton ile birlikte Edinburgh’a, Spud, Sick Boy ve Begbie’nin 20 yıl sonraki yaşamlarına götürecek. Danny Boyle’un ilk filmdeki ekibi yeniden bir araya getirdiği filmde Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller ve tabii ki Robert Carlyle başrolde.

‘ORİJİNALİNİN RUHUNA SADIK’

Sinemaseverlerin son 10 yıldır devamının çekileceği haberleriyle heyecanlandığı proje, nihayet bu yıl tamamlandı ve ilk kez Berlin Film Festivali’nin yarışmalı bölümünde seyirci önüne çıkacak. Welsh’in “Sanırım orijinalinden daha güçlü bir film izleyeceğiz” sözleriyle beklentimizi yükselttiği filmin geçen hafta İngiltere’de basına yapılan özel gösteriminden gelen yorumlar ise hayal kırıklığına uğramayacağımızın kanıtı adeta.
 
Independent’ın 5 yıldız vererek “Orijinalinin ruhuna sadık, çok canlı ve eğlenceli” sözleriyle övdüğü, The Hollywood Reporter’ın “Kendi özgün sesini bulmakta hiç zorlanmıyor”, Daily Record’un “Boyle uzun ömrün, sadakatin ve arkadaşlığın kusursuz bir masalını yaratmış” yorumunu yaptığı film Guardian’dan da 4 yıldız aldı ve “İlk filmin aynı enerjisi ve karanlığına sahip” sözleriyle onaylandı.

İLK TRAINSPOTTING DE !F’TE

Sinemaseverler ayrıca !f kült bölümünde serinin ilk filmini de izleyebilecekler. Danny Boyle’un 1996’da Irvine Welsh’in aynı adlı efsanevi romanından uyarladığı ve kaybedenler, yalancılar, psikopatlar ve bağımlıların dünyasına o güne dek görmediğimiz etkileyicilikte bir bakış getiren “Trainspotting”, modern sinemanın da başyapıtlarından sayılıyor. Diyalogları, saf İngiliz sosyal gerçekçiliĞi ve kendine has mizahıyla parıldamaya devam eden ve ardından gelen taklitçilerine rağmen özgünlüğünü hâlâ korumayı başaran film, yenilenmiş kopyasıyla Türkiye’de ilk kez gösterilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net