AÜ’de İnsan Hakları Merkezi'ne Rektörlük müdahalesi'

AÜ’de İnsan Hakları Merkezi'ne Rektörlük müdahalesi'

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi bünyesinde 1978 yılından bu yana çalışan İnsan Hakları Merkezi, Rektörlük bünyesine alındı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi bünyesinde, 1978 yılından bu yana insan hakları alanında önemli çalışmalar yapan İnsan Hakları Merkezi, Rektörlük bünyesine alındı. Rektörlük geçtiğimiz haftalarda İnsan Hakları Merkezi Müdürü Yrd. Doç.Dr. Kerem Altıparmak hakkında da soruşturma başlatmıştı.

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü aldığı kararla Siyasal Bilgiler Fakültesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren İnsan Hakları Merkezi'ni Rektörlük bünyesine aldı. Kararın bütün fakültelerdeki merkezleri kapsadığı bildirildi.

İnsan Hakları Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak'ın sosyal medya üzerinden paylaştığı açıklamada, "İnsan Hakları Merkezi'nde yıllardır çok güzel işler yaptık. Çok emek verdik. En olmadık işleri, çok kısıtlı kaynaklarla hayata geçirdik. Meslek hayatımın en değerli parçalarından biriydi. Bundan sonra da bir Merkez olacak Rektörlükte, önyargılı olmak istemem ama muhtemelen eski işleri yapmak mümkün olmayacak. Zaten ben ve mevcut Merkez üyelerimiz içine dahil edilir mi onu da bilmiyorum" dedi. Altıparmak,  insan haklarını bilimi nerede olursa olsun yapmaya devam edeceklerini belirtti.  

MÜDÜRÜNE DE SORUŞTURMA AÇMIŞLARDI

İnsan Hakları Merkezi bir süredir Rektörlüğün hedefinde yer alıyordu. İnsan Hakları Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak hakkında OHAL süreci ve KHK'ler ile ilgili yaptığı ek ders nedeniyle soruşturma açılmıştı. Altıparmak,  üniversitenin eski öğretim üyeleri olan profesörler Baskın Oran, Metin Günday ve Selin Esen'in katılımıyla gerçekleştirdiği ek dersi "yerleşke sorumlusu dekanlıktan ve SBF Dekanlığından izin almadan" panel yaptığı ve bir araştırma görevlisinin de bunu üniversitenin kurumsal e-posta listesinde paylaştığı gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı.(Ankara/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net