24 Ocak 2017 14:46

Yunanistanlı köylüler yeniden barikatlara döndü

Yunanistan’da AB politikaları, her geçen gün katlanan borçları ve doğal afetler sebebiyle üretemez hale gelen köylüler traktörlerle barikat kuruyor.

Yunanistanlı köylüler yeniden barikatlara döndü

Paylaş

Yunanistanlı üretici köylüler Pazartesi gününden itibaren ülke genelinde yeniden  ana arterlere çıkarak traktörlerle barikatlar kurmaya başladılar. İlk barikatlar Peloponniso ve Teselya Ovası’nda kuruldu.

AB ortak tarım politikaları sonucu üretemez duruma geldiklerini , 2010 yılından beri doğal afetlerden kaynaklanan zararların ödenmediğini, bankalara olan borçlar nedeniyle yoksul köylülerin topraklarını satmak zorunda kaldığını, toprağın ve tarımsal üretimin kapitalist çiftliklerin elinde toplandığını ve izlenen politikaların kapitalist tarım işletmelerini daha da güçlendirirken yoksul ve orta köylüleri yıkıma götürdüğünü söyleyen köylüler, direnmek dışında başka bir alternatif görmediklerini dile getirerek yeniden  yollara çıkma kararı aldılar.  Kararın Yunanistan genelindeki köylü sendikalarının aralık ayında Larisa kentinde yaptığı toplantıda alındığı ve ve ülke genelinde kooordinasyonun bu toplantıda kurulan “tüm Yunanistan barikatlar komitesi” aracılığıyla sağlanacağı açıklandı.

23 Ocak’ta Trakya bölgesinden ülkenin güneyinde bulunan tüm bölgelerde ve başta Girit olmak üzere çok sayıda adada traktörlerin ana arterlere getirildiği ve 24 ocak Salı gününden itibaren aşamalı olarak yolların trafiğe kapatılmasının başlayacağı duyurulmuş bulunuyor.

Köylü direnişleri açısından en önemli bölge olan ve yoğun tarım yapılan Teselya Ovası’na bağlı köylüler bugün Falani kentinde kitlesel bir gösteri yapacaklar. Bu bölgedeki köylülerin Yunanistan’ı ortadan ikiye ayıran Tembi bölgesinde barikat kurması bekleniyor. Ayrıca çok sayıda traktörün kooordinasyon komitesi tarafından belirlenen Kardiça, Trikala, Farsala, Larisa kentlerine bağlı noktalarda toplanmaya başladığıda gelen haberler arasında.

Barikatlar komitesinin en kısa zamanda bir araya geleceği ve direniş hakkında açıklamalarda bulunulacağı belirtilirken hükümet  tarafından henüz bir açıklama yapılmış değil. (Atina/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Avukatlar İzmir Barosu'nu olağanüstü toplanmaya çağırdı

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa