DSİ'de sendikalı işçilere işbaşı yaptırılmadı

DSİ'de sendikalı işçilere işbaşı yaptırılmadı

İzmir'de Tes-İş, DSİ'de ihale sürecinde sendikalı işçilerin yerine Bölge Müdürü Çelenk'in yakınlarının işe alındığını duyurdu.

Türk İş'e bağlı Tes-İş İzmir 1 Nolu Şube'nin örgütlü olduğu DSİ 2. Bölge Müdürlüğü'nde çalışan 17 sendika üyesi taşeron işçi yeni ihale sonucunda tekrardan işe alınmadı. Tes-İş, işten çıkarmalarla ilgili sendika bölge müdürlüğü önünde açıklama yaparak üyelerine işbaşı yaptırılmasını istedi.  Açıklamaya, Türk İş Ege Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım ve Türk İş'e bağlı sendikaların yöneticileri de katıldı.  Eylemde 'Atılan işçiler geri alınsın', 'Zulümler bitecek işçiler işe geri dönecek'  ve 'İş ekmek yoksa barış da yok' sloganları atıldı. 

Basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Muharrem Ekin, taşeron şirketin Ali Cengiz oyununa başvurduğunu belirterek "İhale  Şartnamesinde 228 çalışanla ihale ediliyor, İhale bitişinde ise 245 kişinin çalışan olduğu görülmektedir. Burada bir usulsüzlük söz konusudur. Sendikamız üyesi 17 arkadaşımız işten çıkarılan 228 kişinin içerisindedir.  Yetkili Bölge Müdürü  Hayati Çelenk, kendi çevresindeki insanların yakınlarını işe alıyor. İşten çıkartılan arkadaşlar DSİ’nin işini yapan kişilerdir" dedi.

'MÜDÜR ÇELENK'İN YAKINLARI İŞE ALINDI'

Çıkarılan işçilerin 4 ila 6 yıldır bölge müdürlüğünde çalıştığını ifade eden Ekin şunları söyledi: "İşten çıkartılarak ekmeklerinin keyfi olarak ellerinden alınması zulümdür. Bu zulmün düzeltilmesi gerekmektedir. 2012 yılında sendikamız muvazaa davası açmış ve dava kazanılmıştır. Çalışan taşeron arkadaşlarımıza kadro yolu açılmıştır.  2017 yılı içerisinde taşeron sorunu çözüme kavuşacaktır. Bölge Müdürü Hayati Çelenk bunu düşünerek 17 arkadaşımızı işten çıkarıp, kendi çevresindeki  insanları işe almıştır ve daha da işe alımlar devam edecektir.  Zaman içerisinde işten çıkartılan üyelerimiz için işe iade davaları açılacaktır. Bundan dolayı da kurum ekonomik olarak zarar görecektir. Yeni ihaleyi alan şirket 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle 245  taşeron çalışan sayısıyla devam edecektir." (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net