Bölge'de 2016 yılında 10 bin esnaf kepenk kapattı

Bölge'de 2016 yılında 10 bin esnaf kepenk kapattı

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu Bölge genelinde 10 bin esnafın kepenk kapattığını söyledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu üyesi ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, 2016 yılında Bölge genelinde 10 bin dolayında esnafın kepenk kapattığını ve 16 bin esnafın kredi başvurularının bankalar tarafından reddedildiğini söyledi.

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, son 2 yılda bölgede yaşanan çatışmalı ortamın, bölgedeki esnaf ve sanatkarlar üzerinde tarihin en ağır tahribatını yarattığını söyledi. Ebedinoğlu, bankaların Bölge'yi 'riskli bölge' görmesinden dolayı esnafın kredi çekme konusunda büyük zorluklar çektiğini söyledi. DESOB Başkanı  Alican Ebedinoğlu, şöyle dedi:

"2016 yılında yapmış olduğumuz çalışmalarda tespitlerimize göre bir rapor hazırlandı. Bu rapora göre, bölgedeki esnafın yüzde 12'i işyerini kapatmak zorunda kalmıştır. Yüzde 20'e yakını da bankalar nezdinde sicilli duruma düşmüş bulunmakta. Biz defalarca hükümet yetkililerine seslendik, Bölge esnaf ve sanatkarına ciddi desteklerin verilmesi gerektiğini ifade ettik. Yetkililer Bölge esnafına faizsiz kredi verileceğini söyledi. Ancak, sicil affı çıkmazsa, bu verilecek olan kredinin esnafa ulaşamayacağını dile getirdik. Sicil affı çıktı. Ancak bu sicil affı eğer bankalar üzerinde yine bir yaptırım getirilmemiş ise bir anlamı yoktur. Çünkü, bankalar Bölgeyi risk bölgesi olarak görmekteler ve bu çıkan sicil affını da uygulamamaktadırlar. Yine raporumuza göre, 16 bin esnaf ve sanatkarımız kredi için bankalara başvurmuş. Bu başvuruların tamamı rededildi."

  • Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu

'KIRAATHANELERDE10 BİNLERCE İŞSİZ GENÇ VAR'

Bölge'de işsizliğin ciddi boyuta ulaştığına dikkat çeken Ebedinoğlu, verilen desteklerin çok yetersiz kaldığını söyledi. Ebedinoğlu, geçen yıl yaşanan çatışmalarda mağdur olan esnaf için 50 bin lira faizsiz kredi verilmesi uygulamasından sadece 112 esnafın faydalanabildiğini söyledi. Ebedinoğlu şunları söyledi:

"500 dolayında esnafımız bu kredi almak için sıra bekliyor.  Bölge ekonomisi küçük işletmeler üzerinde kurulu. Dükkan kapatmalar artıyor. Bugün kıraathaneler baktığımızda 10 binlerce işsiz genci bulabilirsiniz. Evet, bazı destekler veriliyor ama bunlar yeterli değil. Bölgeler arası ekonomik dengesizliğin ortadan kalkması için mutlak suretle küçük işletmecilere, esnaf ve sanatkarlara için bir cansuyu verilmesi gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde KOSGEB üzerinden 50 bin lira faizsiz kredi verileceği açıklandı. Sadece Diyarbakır'da bin 600'ün üzerinden müracaat vardı. Bölge genelinde sadece yüzde 10'u bile bu destekten faydalanamıyor. Bölge genelinde son 1 yılda yaklaşık 10 bine yakın son  esnafımız işyerini terk etmek zorunda kaldı. Bu esnaflarımızın yanında çalışanları da düşünürseniz  en azında 50 bine yakın insanın işsiz kaldığını diyebiliriz." (DHA)

 

www.evrensel.net