‘İşçi ölümlerinin engellenmesi için ne yapılıyor?’

‘İşçi ölümlerinin engellenmesi için ne yapılıyor?’

HDP Milletvekili Erdal Ataş, iş cinayetlerini ve İSİG 2016 raporunu Meclis gündemine taşıdı.

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin 2016 raporunu Meclis gündemine taşıdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Ataş, iş cinayetlerinin önlenmesi için ne gibi çalışmalar yürütüldüğünü sordu.

Soru önergesinde “Daha fazla kâr uğruna işçi sağlığı ve güvenliğini yok sayan egemen kapitalist düzen ve onun temsilcileri her gün daha fazla işçinin katledilmesine neden olmaktadır. Patronlar için daha güvenli, daha kârlı bir çalışma yaşamı var edilirken; işçiler-emekçiler asgari yaşama mahkûm edilmekte, güvenlikleri, yaşamları yok sayılmaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin açıkladığı verilere göre; 2016 yılında en az 1970 işçi önlenebilir ‘kazalardan’ dolayı yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirenlerin 98’i kadın, 56’sı çocuktur. Aynı verilere göre, Aralık 2016’da 141 işçi, 17 Ocak 2017 tarihi itibariyle ise en az 98 işçi yaşamını yitirmiştir” denildi.

Bakan Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istenen sorular ise şu şekilde sıralandı:

- Bakanlığınız verilerine göre 2016 yılında kaç işçi, iş ‘kazalarında’ yaşamını yitirmiş, kaçı yaralanmıştır?

- Bakanlığınız verilerine göre Aralık 2016 ile Ocak 2017 tarihi itibariyle kaç işçi yaşamını yitirmiş, kaçı yaralanmıştır?

- İşçi ölümlerinin ve iş kazalarının önlenmesine yönelikönleyici/denetleyici ne tür çalışmalar yapmaktasınız?

- Bakanlığınızın, 2002-2017 yılları arasında işçi sağlığı ve iş güvenliğine yönelik yaptığı denetimlerde cezai işlem uyguladığın işyeri/ticarethane sayısı kaçtır?

- Çocuk işçiliğiyle mücadele için yaptığınız çalışmalar nelerdir? Ülkemizdeki çocuk işçi sayısı kaçtır?

- Önlenebilir iş ‘kazalarında’ yaşamını yitiren işçilerin ailelerine yönelik yaptığınız sosyal güvenlik çalışmaları nelerdir? (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Ocak 2017 03:24
www.evrensel.net