HDP’li Ataş: Silikozis için denetim yapılıyor mu?

HDP’li Ataş: Silikozis için denetim yapılıyor mu?

HDP Milletvekili Erdal Ataş silikozis hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, önemli meslek hastalıkları arasında yer alan silikozise ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Soru önergesinde “İşçi sağlığı ve güvenliğiyle ilgili önlemlerin ve gerekli yasal düzenlemelerin yetersiz olmasından dolayı işçi ölümleri artarak devam etmektedir. Ülkemiz, kot kumlamaya bağlı silikozis hastalığının ilk tespit edildiği ülkedir. Silikozis kot kumlama işçileriyle birlikte birçok meslekte de görülmektedir. Bu meslek dallarında biri de diş protezi işçileridir. Son olarak; işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle yakalandığı silikozis hastalığından dolayı tedavi gören diş teknisyeni Zafer Yılmaz yaşamını yitirmiştir” denildi.

Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle yöneltilen önergede şu sorulara yer verildi:
- Silikozis hastası işçilerin, sağlık giderlerinin karşılanması için bakanlığınızın sağladığı destekler nelerdir?

- Silikozis hastalığı riski bulunan iş kollarıyla ilgili yaptığınız denetim çalışmaları nelerdir?

- 2002-2017 yılları arasında denetlenen işyeri sayısı kaçtır? İşçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini almadığı için kaç işyeri hakkında cezai yaptırım uygulanmıştır?

- 2002-2017 yılları arasında kaç işçi silikozis hastalığına yakalanmıştır? Kaç işçi bu nedenle yaşamını yitirmiştir? Kaç işçi hala tedavi görmektedir?

- İşçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmamasından dolayı ortaya çıkan silikozis hastalığıyla mücadele için yaptığınız önleyici çalışmalar nelerdir? (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net