Avukatlar Alp Gürkan’ın da tutuklu yargılanmasını istedi

Avukatlar Alp Gürkan’ın da tutuklu yargılanmasını istedi

Soma Davası’nın öğleden sonraki bölümünde hayatını kaybeden işçi ailelerinin avukatları Alp Gürkan’ın tutuklu yargılanmasını istedi.

Soma Davasında verilen öğle arasının ardından Sanık Avukatı Kadir Çekin'in, raporu elestirirken bilirkişilere 'cahil'  demesi üzerine Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı müdahalede bulundu. 

Çekin, ocakta üretim zorlaması olmadığını savunarak sözleşmede 1, 5 milyon ton üzerinden bir anlaşma olmadığını söyledi. Çekin "Hatta üretilmesi gerekenden daha az üretilmiş" ifadelerini kullandı. 

Alp Gürkan, Can Gürkan ve Mustafa Yiğit'in avukatı Abdurrahman Gök, Alp Gürkan ve Mustafa Yiğit'in dosyada yeni tanık sıfatı kazandıklarını söyleyerek 3 ay süre istedi.

HEYETİ HSYK'YA ŞİKAYET ETMİŞLER

Mahkeme heyeti ve bilirkişiler arasında WhatsApp yazışmaları ile ilgili de hem Hakim Aytaç Ballı hem de heyet hakkında HSYK'ya şikayet başvurusunda bulunduklarını söyledi.  

Gök, sabotaj iddialarını yineledi, ellerinde somut deliller olduğunu ileri sürerek "Davayı devletin her kademesine Devlet Denetleme Kurulu'na varıncaya kadar götüreceğiz" ifadelerini kullandı. 

Gök, CMK 68. maddeye göre bilirkişilerin mahkemeye getirilmesi, yeni bir bilirkişi raporu hazırlanması gibi taleplerini sıraladı.

‘ALP GÜRKAN NEDEN MAHKEMEDE YOK?’

Ailelerin avukatlarından Denizer Şanlı, Alp Gürkan ve Mustafa Yiğit ile ilgili vareste tutulmaları konusunda mahkemenin bir kararı olmadığını belirterek, böyle bir yargılamaya gelmemelerinin kaçma şüphesi oluşturduğunu söyledi. 

4-5 aydır bütün yargı sujeleri üzerinde baskı oluşturulmaya çalışıldığını belirten Şanlı: "Mahkemeye gelmeyenlerle aynı pozisyonda olanlar şu an tutuklu. Nedense mahkemede yoklar. Gelmeyen iki sanıkla ilgili CMK'nin 100. maddesi dolayısıyla tutuklama, mümkün olmuyorsa CMK'nin 99. maddesinden kaynaklı olarak zorla getirme kararı verilmesini talep ediyoruz" dedi.

‘ARALARINDA MENFAAT CATIŞMASI VAR’

Avukat Selçuk Kozagaçlı da Can Gürkan ve Alp Gürkan arasında menfaat çatışması olduğunu belirterek bu nedenle Abdurrahman Gök'ün her ikisinin avukatı olamayacağını söyledi. 

Kozağaçlı, esas hakkında mütalaa için hazır olduklarını ifade etti.

Duruşma, 24 Ocak sabahı saat 9.00'a ertelendi. Aileler hep bir ağızdan "katiller" diye bağırdı. (Manisa?EVRENSEL )


 


 

www.evrensel.net
ETİKETLER Soma Davası