Şirvanlı madenciler eylemlerine 'müzakere' arası verdi

Şirvanlı madenciler eylemlerine 'müzakere' arası verdi

Madenci katliamının yaşandığı Şirvan’da, işten çıkarıldıkları için eylem yapan işçiler ‘müzakere’ yapılacağının bildirilmesiyle eylemlerini durdurdu.

Hasan AKBAŞ
Şirvan

Siirt Şirvan’da 16 işçinin alınmayan önlemler sonucu meydana gelen şev kaymasında toprak altında kalmasının ardından yaşanan işten çıkarmalara karşı başlatılan süresiz oturma eylemi şirket yetkilileriyle müzakere yapılacağının bildirilmesi üzerine geçici olarak durduruldu. İşten atılan işçiler, tazminatları ödendikten sonra madenin yeniden faaliyete geçtiğinde geri işe alınacaklarına dair sözleşme talebinde bulunacaklarını kabul edilmediği takdirde iş durdurarak eylemlerini süresiz devam ettireceklerini söyledi. 

Şirvan Madenköy’de Ciner’e bağlı Park Elektrik bünyesinde çalışan 449 işçiden 142’si gerekçe gösterilmeden işten çıkarılmıştı. 19 Ocak’ta işten atılan işçiler işe geri alınana kadar süresiz oturma eylemine başlamıştı. İşçiler eylemlerinin 5. gününde eyleme ara verdiklerini belirterek iş başı yaptı. 

İŞÇİLER VALİLİKTE İŞVRENLE GÖRÜŞECEK

Şirvan’da görüştüğümüz işçiler ve Maden-İş Sendikası Temsilcileri eylem süresince Valilik aracılığıyla bir müzakere ortamı oluşturulabileceği tekliflerinin iletildiğini söyledi. Ana firma Ciner’den yetkililerin en geç Çarşamba günü Şirvan’a geleceği ve burada işçi temsilcileriyle Valilikte bir araya geleceğini aktaran işçiler, “Bir diyalog süreci başlayacağından dolayı eyleme ara verme kararı aldık. Bizim taleplerimiz net, hepimizin yeniden işe geri alınacağının güvence altına alınmasını talep edeceğiz” dediler. 

Maden-İş Sendikası işyeri temsilcileri de bu sürecin diyalog ile çözülmemesi halinde daha güçlü eylemler yapacaklarını, bu diyalog sürecinin şirket yetkilileri için bir fırsat olduğunu ifade etti. 

İŞÇİLERİN TALEPLERİ

Edindiğimiz bilgilere göre işçilerden bir grup, sendika temsilcileri ve şirket yetkilileri Siirt Valiliği’nde bir araya gelecek. İşçiler yapılacak görüşme için bir mutabakata vardı. Eylemi sonlandırmadan önce şu taleplerin iletilmesine karar verdi: 

*Şirket yetkililerinin bildirdiği ‘işyeri belirli süre kapalı olacak’ açıklamasının kamuoyuna yapılması, şirketin yeniden açılması halinde işten çıkarılan işçilerin yeniden işe alınacağının açıklanması

* İşten çıkarılan 142 işçi ve daha sonra çıkarılması düşünülen tüm işçilerin tazminatları ve ekonomik tüm haklarının en geç Şubat ayının 1’inde ödenmesi 

* Çinli işçilerin getirilip getirilmeyeceği ve getirilmesi halinde bu işçilerin ne şekilde çalıştırılacağının açıklanması

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Ocak 2017 17:08
www.evrensel.net