23 Ocak 2017 15:39

Hamsi bir türlü ucuzlamıyor

Fırtınalı havalar nedeniyle fiyatı yükselen hamsi el yakmaya devam ediyor.

Hamsi bir türlü ucuzlamıyor

Paylaş

Samsun'da ay başında yağışlar ve fırtına nedeniyle balıkçı teknelerinin Karadeniz'e açılamaması sonucu yükselen hamsi fiyatı, beklenen düzeye inmedi. Samsun'da hamsinin kilosu 12-15 TL arasında değişirken, balıkçılar Karadeniz'deki hamsiyi boy standardına uymaması nedeniyle tutamadıklarını söyledi.

Samsun'da ocak ayı başı itibariyle kar yağışı ve fırtınalı hava nedeniyle balıkçı tekneleri Karadeniz'e açılamayınca hamsinin kilogram fiyatı 20 TL'ye kadar yükseldi. Kar yağışının bitmesi ve fırtınanın geçmesinin ardından balıkçılar denize açıldı ancak fiyatlardaki düşüş vatandaşların beklediği kadar olmadı. Yaklaşık bir haftadır hamsinin kilosu 12-15 TL arasında değişirken, istavrit 17, mezgit 20, çinekop 18, barbun ise 28 TL'den satılıyor.

Bu av sezonunda palamudun çok fazla olması nedeniyle hamsinin az olduğunu söyleyen Samsun Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifi Birliği Başkanı Atıf Malkoç, "Bu sezon hamsi Sinop'un doğusuna geçemedi. Batı Karadeniz'de hamsi var ancak Doğu Karadeniz de istenilen oranda hamsi yok. Balık boyu kısa olduğu için balıkçılar hamsiyi avlayamıyor. Bizim bölgemizde boy standardı ile ilgili sıkı bir denetim uygulanıyor, balıkçılarımız da kurallara uyuyorlar. Hal böyle olunca da fiyatlar 12 TL civarında seyrediyor. Bundan daha yukarı çıkmaz ancak hamsinin kilosu da 7-8 TL'nin altına düşmez" dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

HDP'li Ziya Pir: Gardiyanlara işkence yetkisi verilecek

SONRAKİ HABER

Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı ile basın toplantısında konuşuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa