HDP'li Ziya Pir: Gardiyanlara işkence yetkisi verilecek

HDP'li Ziya Pir: Gardiyanlara işkence yetkisi verilecek

HDP Diyarbakır Milletvekilli Ziya Pir AKP önergesi ile gardiyanlara silah verileceğini bunun da işkence yetkisi anlamına geldiğini söyledi

İskenderun'da halkla bir araya gelen HDP Diyarbakır Milletvekilli Ziya Pir, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine değinerek, "AK Parti'nin önergesi ile gardiyanlara silah da verilecek. Türkçesi işkence yetkisidir bunun. İşkence yetkisi veriliyor gardiyanlara" dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir ve HDP MYK üyesi Asiye Kolçak, Hatay'daki gözaltı operasyonlarına ilişkin İskenderun'da temaslarda bulundu. HDP İskenderun İlçe binasında yurttaşlarla bir araya gelen Pir, OHAL sürecinde HDP’ye dönük operasyonlar kapsamında 16 bin kişinin gözaltına alındığını ve bunların 6 bininin tutuklandığını hatırlattı. Sözlerinin devamında gözaltına alınanlarla ilgili emniyet müdürlerine ulaşmaya çalıştıklarını ifade eden Pir, Meclis üzerinden yaptıkları aramalarda santralden “Emniyet Müdürleri şu anda maça gittiler” yanıtı aldıklarını aktardı. Pir, söz konusu durumun devletin ahlakı ile alakalı olduğunu kaydetti. 

'GARDİYANLARA SİLAH VERİLECEK'

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine de değinen Pir, cezaevi dış güvenliğinin normalde kolluk kuvvetlerinin elinde olduğunu ancak AK Parti önerisi ile "sivilleşme" adı altında gardiyanların görevlendirileceğini ve silah kullanma yetkisinin de gardiyanlara verilmek istendiğinin altını çizdi. Pir, getirilmek istenen söz konusu yasa ile ilgili, “Gardiyanlara silah da verilecek. Gardiyanlar içerde gerektiği zaman silah kullanma yetkisine sahip olacak. Kelepçe ile sevkiyat olacak. Türkçesi işkence yetkisidir bunun. İşkence yetkisi veriliyor gardiyanlara. Onlara soruşturma da açılamayacak. Yani Türkiye karanlık günlere gidiyor. Görüldüğü gibi” şeklinde konuştu. (DİHABER)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Ocak 2017 15:51
www.evrensel.net