23 Ocak 2017 11:44
Son Düzenlenme Tarihi: 23 Ocak 2017 12:18

Ahmet Türk KCK Ana Davası'na getirildi

Ahmet Türk, sanık olarak yargılandığı KCK Ana Davası'nda savunma yapmak üzere Diyarbakır'a getirildi.

Ahmet Türk KCK Ana Davası'na getirildi

Paylaş

 Diyarbakır'da 2009 yılında "KCK" operasyonlarında aralarında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanları Hatip Dicle ve Leyla Güven, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ile tutuklu belediye Eş Başkanları Fırat Anlı ve Ahmet Türk'ün de bulunduğu 154 Kürt siyasetçi hakkında açılan "KCK Ana Davası"nın 71'inci duruşması Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.

Duruşmaya Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ile Kürt siyasetçiler Ferhan Türk ve Ramazan Debe katıldı. Asker ve polisin yoğun önlem aldığı duruşma salonuna, Ahmet Türk’ün eşi Mülkiye Türk, HDP milletvekilleri Nadir Yıldırım ve Meral Danış Beştaş’ın yanı sırada çok sayıda kişi izleyici olarak giriş yaptı.

'TÜRKİYE'DE HER DÖNEM HAKSIZLIĞA UĞRADIM'

Daha önce Silivri Cezaevi'nden Elazığ Cezaevi'ne nakledilen ve sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmesi istenen Ahmet Türk verdiği ifadede, yıllardır demokratik alanda siyaset yaptığını, sorunların demokratik temelde çözümü olması için mücadele ettiğini belirterek, "Ama Türkiye'de her dönemde haksızlığa uğradım. Siyasi gelişmeler çerçevesinde her dönemde hakkımda soruşturmalar ve davalar açıldı ve yargılandım. 2012 Newroz'unda yaptığım konuşmadan dolayı hakkımda dava açıldı. O yıl Newroz yasaklanmıştı. Ben de buna ilişkin 5 dakika konuştum. Ne güvenlik güçleriyle ne başka kişilerle tartışmam oldu. Aksi olsa görüntülere yansırdı. İddianamede avukatımla yaptığım görüşmeler yeralmış. Ayrıca Sedat Yurttaş ve Sırrı Sakık ile yaptığım görüşmeler var. 1973 yılından beri siyasal mücadelem devam ediyor. Sadece bunları söylüyorum" dedi.

Avukat savunmalarının ardından, mahkeme Kızıltepe Belediyesi eski başkanı Ferhan Türk'e söz verdi. Ferhan Türk, "İddianameye göre, Abdullah Öcalan benim aday olmamı önermiş, bu dedikoduları ortaya atanları tahmin edebiliyorum. Benim Cemil Bayık ile Sabri Ok ile görüşme yaptığım söyleniyor. Ben Avrupa'ya gitmedim, 2006 tarihinde Irak'a gitmiştim. O zaman da seçim dönemi değildi. Orada çektirdiğimiz bazı fotoğraflar zaten dosyada var. İkinci Irak'a gidişim de Kürdistan Parlamentosu'nun daveti üzerinedir" dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Barzani: Maliki başbakan olursa bağımsızlık ilan edeceğim

SONRAKİ HABER

Trabzonspor 82 hafta sonra ilk 4’te

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa