Yanlış eve operasyon 65 yaşındaki kadının ölümüne sebep oldu

Oğlunun kelepçelenerek gözaltına alınmasına engel olmak isteyen 65 yaşındaki Hamide Yücel, polisin müdahalesiyle kalp krizi geçirip yaşamını yitirdi.

Antalya'da kalp rahatsızlığı bulunan 65 yaşındaki Hamide Yücel; polislerin, 28 yaşındaki oğlu Ali Yücel'i cinayet şüphesiyle gözaltına almak üzere eve geldikerini görüp engellemeye çalışırken polisin müdahalesiyle kalp krizi geçirdi. Hamide Yücel kalp krizi sonucu hayatını kaybederken Ali Yücel'in cinayetten aranmadığı, polisin yanlış eve operasyon düzenlediği ortaya çıktı.

Antalya Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'ne bağlı iki sivil polis, Hamide Yücel'in evine geldi. Polislerden biri, iddiaya göre silahını çıkartıp evin girişinde arkadaşlarıyla oturan Ali Yücel'i gözaltına almak istedi. Sesler üzerine dışarı çıkan Hamide Yücel, oğlunun cinayetten arandığı iddiasıyla gözaltına alınmak istendiğini öğrenince engel olmaya çalıştı. Polisin de kendisini itmesi ile fenalaşıp yere yığıldı. Bu sırada sivil polislerden biri yanındaki dosyada bulunan fotoğrafı inceleyince aradıkları kişinin Ali Yücel olmadığını fark etti. Annesinin kalp rahatsızlığı bulunduğunu söyleyen Ali Yücel, sağlık görevlileri gelene kadar kalp masajı yaptı. Olay yerine gelen sağlık görevlilerinin müdahalesine rağmen Hamide Yücel yaşamını yitirdi.

'SEN ÇEKİL TEYZE, OĞLUN CİNAYETTEN ARANIYOR'

Ali Yücel, annesinin arkadaşlarını ve ailelerini kahvaltıya davet ettiğini belirterek, olay anını şöyle anlattı: "Girişte oturuyorduk. Demir kapı bir anda sürüklenerek açıldı. Elinde silahlı bir kişi üzerimize koştu. Biz panikledik ve 'Siz kimsiniz' dedik. Cevap vermeden, beni tutarak kanepenin üzerine yatırdılar. Annem bağırtıları duyunca, dışarı çıktı. Polislere, 'Siz kimsiniz oğlum, neden geldiniz' dedi. Onlar hala kolumu tutarak kelepçelemeye çalıştı. Ben yine 'Siz kimsiniz?' diye sorunca polis olduklarını söylediler. Annem bu esnada polise, 'Dur evladım, o benim çocuğum. Nereye götürüyorsun. Ben hiçbir yere bırakmam' dedi. Polis de bağırarak, 'Sen bir çekil teyze. Oğlun cinayetten aranıyor' diyerek annemi kanepeye itti. Sonrasında annem fenalaştı. Ona yardım etmeye çalışırken, polisler beni götürmek istedi. Ben, 'Bekleyin, anneme yardım edeyim, ölecek' diyerek kimliğimi çıkardım. Bu arada diğer polis elindeki zarfla yanıma gelerek, içinden çıkardığı fotoğrafa ve bana baktı. Sonra da 'Benzerliğin yok. Sen değilsin. Bize bu adres verildi' dedi. O anda kalp krizi geçirdiğini öğrendiğimiz annem yere yığıldı. Polis hemen ambulans aradı. Kalbinin durduğunu anlayınca kalp masajı yaptım ama başaramadım. Annem burada son nefesini verdi. Polislerden davacıyım."

Emniyet yetkilileri ise 2 polis hakkında soruşturma başlatılacağını söyledi.

Hamide Yücel'in cenazesi, bugün öğle vakti defnedilecek. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Ocak 2017 12:27
www.evrensel.net