İzmir'de 150 yıllık bina çöktü

İzmir'de 150 yıllık bina çöktü

Kemaraltı Çarşısı'nda bulunan tarihi binalardan biri daha bakımsızlık nedeniyle çöktü. Zemin katta çalışan Özdemir Erol binadan son anda çıktı.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda bulunan 150 yıllık 2 katlı bina çöktü. Yıkılma tehlikesine karşı sac malzeme ile etrafı çevrilen binanın yıkıldığı anda sokağın boş olması olası faciayı önledi. Yıkılan binanın altında 15 yıldan bu yana dükkanı bulunan demirci ustası Özdemir Erol kendisini dışarı atarak kurtuldu. Binanın bulunduğu 800 sokaktaki esnaf, binanın sahipleri tarafından kaderine terk edildiğini, yıkılmaması için sac malzemelerle önlem alındığını, bunun da kar ve yağmur karşısında fazla dayanamadığını söyledi.

Binanın büyük gürültüyle yıkıldığını anlatan bir esnaf, hemen dışarı çıktıklarını, kimsenin yaralanmamasının mucize olduğunu söyledi. 

İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri sokağı şerit çekerek yaya ve araç girişine kapattı. Daha önce de çarşıda çok eski bir yapının çöktüğünü diğer binalarda da yıkılma tehlikesi olduğunu belirten esnafl, yetkililerin önlem almak yerine binalar yıkıldıktan sonra geldiğini belirtti. Denetim yapılmadığını söyleyen esnaf, birçok binada yıkılma tehlikesi olduğunu acil olarak önlem alınmasını istedi. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER İzmirTarihi bina