Erdoğan bu kez İsviçre'de 'hakaret' avına çıktı

Erdoğan bu kez İsviçre'de 'hakaret' avına çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsviçre’den kendisini eleştiren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hakkında dava açılmasını istedi.

Le Temps
Çeviri:Nurullah Yıldız

 

İsviçre’de yayınlanan haftalık Sonntagszeitung dergisinin haberine göre, geçtiğimiz hafta Bern’deki yetkililerin de doğruladığı bir olay yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisi hakkında yazı yazan, yorum yapan, eleştiri de bulunan vatandaşların taraflarına iletilmesi ve haklarında dava açılmasını talep etti. Türk tarafının bu talebinin dayandığı temel ise, İsviçre ile uzun süredir istihbarat paylaşımına uygun hareket eden Ankara’nın verdiği düzinelerce bilgiye karşı, Türkiye’de bilgi sunulması.

Haftalık olarak Türkiye ile paylaşılması istenen bilgilerin, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlarını kapsadığı bildiriliyor. Bern’den bu konuyla alakalı henüz net bir cevap verilmemesine rağmen, Türkiye tarafı kendilerine bilgi verilmesi konusunda ısrarcı. Fakat Bern’in bunu uygulayabilmesi için, Facebook gibi sosyal paylaşım ağlarında yazılacak “hakaretlerin” İsviçre’de de suç olması gerekiyor. İsviçre yasalarına göre kendi hükümeti tarafından yargılanmış olsa dahi, bir kişinin kendi yöneticisine karşı işlediği suçlar para cezasına çevrilebiliyor. İsviçre aslında bu karşılıklı bilgi alışverişi gibi görünen talebi tamamen de red hakkına sahip. Bunu Erdoğan’ın kendi muhaliflerine karşı sindirme çabası olarak niteleyebilir.

Başarısız darbe girişimi ardından, kamuda 40 binden fazla kişi tutuklandı, 100 binden fazla kişi ihraç edildi. Fetullah Gülen cemaatinin bu girişimi ardından, her çevreden binlerce kişi issiz kaldı.

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Ocak 2017 09:52
www.evrensel.net