Düşler, korkular ve Salvador Dali

Düşler, korkular ve Salvador Dali

Yarın, 84 yaşında hayatını kaybeden gerçeküstücü İspanyol sanatçı Salvador Dali'nin 28’inci ölüm yıl dönümü.

Eriyen saatleri, uzayan kol ve bacakları, evrim geçirmiş hayvanları, sonsuz derinlikleri saklayan çekmeceleri ile Salvador Dali resimleri alt metin okumalarına elverişli birer eserdir. Gerçeküstücülükte isim yapan Dali’nin, kendisinden önce gelen, sürrealizmin de babası olarak bilinen Fransız yazar ve şair Andre Breton‘dan etkilendiği söylenir. Yarın 84 yaşında hayatını kaybeden İspanyol sanatçının 28’inci ölüm yıl dönümü.

20. yüzyılın en önemli sanatçılarından, sürrealizmin yani gerçeküstücülük akımının temsilcisi Salvador Dali’nin başlıca esin kaynağı düşler, korkular ve hayallerdir. Dali, resim sanatının akışına yön veren eserleriyle İstanbul’da da sergilenmiştir. Dali’nin eserlerinin en kıymetlileri niteliğini taşıyan “İstanbul’da Bir Sürrealist Salvador Dali” adlı sergisinde, İspanyol sanatçının yağlı boya tabloları, çizimleri ve grafiklerinin yanı sıra el yazmaları, defterleri, mektupları ve fotoğrafları gibi 380 parça eseri sergilenmiştir. En iyi bilinen eseri ise “Belleğin Azmi”dir.”

DALİ’NİN EN İYİ BİLİNEN ESERİ 'BELLEĞİN AZMİ'

Salvador Dali’nin en ünlü tablolarından biri Belleğin Azmi isimli bu tablosudur. Eriyen Saatler olarak da bilinen eser hakkında pek çok varsayımda bulunuldu. Ancak işin aslını ve en doğru tahmini yine sanatçısının kendisi açıkladı.

Stan Lauryssens’in “Dali Ve Ben” adlı kitabına göre Dali’nin bu eseri yapmasının altında yatan hikaye şöyledir; “Sıcak bir İspanya gecesinde ansızın yatağımdan uyandım ve yarı uykulu gözlerimle etrafıma bir bakındım, sıcaktan erimiş kötü kokulu kamamber peyniri ve duvarda asılı duran saat gördüğüm ilk şeyler oldu.”

Sanatçı, saat ve erimiş peyniri bir araya getirerek, en bilinen eserlerinden birini dünyaya getirdi. O dönemde bu eseri atom bilimi ile ilişkilendiren çeşitli eleştirmenler ortaya çıktı. Dali ise gülümseyerek onun sadece bir peynir ve saat olduğunu dile getirmiştir.

  •  Belleğin Azmi - 1931

DALİ, HERKES KADAR SAVAŞTAN ETKİLENDİ

Savaşın etkileri Dali’nin resimlerinde hissedilmektedir. Sürrealizmde önemli olan aklın denetiminden kurtulmak, bilinçaltını yansıtmak ve alışılmışa karşı ayaklanma anlayışını sürdürmektir. Savaş zamanında ortaya çıkmış bu eser, bulunduğu dönem içerisinde değerlendirilmesi; “Savaşın barut kokan atmosferinin ve boğuculuğunun resme yansıması ve ona uygun kahverengi tonlarının kullanılması aynı zamanda resmin isminde de belirtildiği gibi renkler sonbahar havasını vermektedir” şeklinde olmuştur. Savaşta tarafların adeta birbirlerini yemesi, resimde metafor olarak anlatımdan çıkmış, gerçeğe dönüşmüştür.

  • Yeni İnsanın Doğuşunu İzleyen Jeopolitik Çocuk - 1943

Dali hayatı boyunca, 1500’den fazla resim ve onlarca heykelin yanı sıra, çeşitli taş baskı eserler, kitap illüstrasyonları, tiyatro dekorları ve kostümleri üretmiştir. Dali’nin eserlerinin büyük çoğunluğu, Figueres’deki Dali Tiyatro ve Müzesi’nde bulunur. Florida’nın St. Petersburg kentindeki Salvador Dali Müzesi, Madrid’deki Reina Sofia Müzesi ve Los Angeles’taki Salvador Dali Galerisi de sanatçının yüzlerce eserini barındırır. (İstanbul/EVRENSEL)

  • Haşlanmış Fafulyeli Yumuşak Yapı - 1936
Son Düzenlenme Tarihi: 22 Ocak 2017 18:42
www.evrensel.net
ETİKETLER Salvador Dali