Soma davasında kritik sürece girildi

Soma davasında kritik sürece girildi

301 madencinin yaşamını yitirdiği, 162 madencinin de yaralandığı Soma Katliamı davası son evresine girdi.

Emine UYAR
İzmir

301 madencinin yaşamını yitirdiği, Soma Katliamı davasında son evreye girildi. Davanın 15. duruşması bugün sabah 9.30’da Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde başlayacak. Davanın avukatlarından Sercan Aran, davada çok önemli bir aşamaya gelindiğini belirterek katılım çağrısı yaptı.

Soma ana davasında 6’sı tutuklu 46 sanık yargılanırken, son bilirkişi raporunda da sorumlulukları ortaya konulan Alp Gürkan ve diğer 4 şirket yöneticisi hakkında açılan dava ana dava ile birleştirildi.

Birleştirilen davanın ilk oturumu olma özelliği de taşıyan bugünkü duruşmada ailelerin avukatları davaya ilişkin esas hakkındaki görüşlerini ve talep ettikleri cezaları açıklayacak. 

Bilirkişi raporunda da dikkat çekilmesine rağmen katliamın kamu ayağındaki sorumluların yargılanması hakkında ise Bakanlıkların mahkeme kararına rağmen yargılamaya izin vermemesi nedeniyle bir adım atılabilmiş değil. 

Bilirkişi raporu da madeni denetleyen, raporlarda imzası bulunan kamu çalışanları ile bunların bağlı olduğu, TKİ, MİGEM, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına da açıkça sorumluluk atfetmişti.

DAVADA ÇOK ÖNEMLİ BİR AŞAMAYA GELİNDİ

Bugün başlayacak olan duruşmaya ilişkin görüşünü aldığımız ailelerin avukatlarından Sercan Aran, davada çok önemli bir aşamaya gelindiğini belirtti. Aran, “Avukatlar olarak esasa ilişkin beyanımızı sunacağız. Sanıkların genel sorumluluğu, hangi suçtan dolayı niçin cezalandırılmaları gerektiğini tek tek açıklayıp görüşlerimizi sunacağız. Mahkeme iki haftalık bir duruşma periyodu koymuş. İki hafta sürmez belki ama en az bir hafta sürecek gibi görünüyor” dedi. 

Aile avukatlarının esas hakkındaki görüşünün ardından yani bu duruşmadan sonra savcının mütalaasını vermesini yani kendi görüşünü açıklayacağını ifade eden Aran, daha sonra da sanıklar ve sanık avukatlarının yine esasa ilişkin son savunmalarını yapacaklarını ve dosyanın karara çıkacağını ifade etti. Davanın iki-üç duruşma sonra sonlanacağını dile getirdi.

DAYIBAŞLARI DA YARGILANMALIYDI

Kamu hariç diğer bütün sorumluların dosya kapsamında olup olmadığını sorduğumuz Aran, “Biz davanın başından beri bu ‘dayıbaşı’ denilen kişilerin de yargılanmasını istiyorduk. Yani ‘hadi hadi’cilerin, yeri geldiğinde döven, hakaret eden, işverenin sopası konumunda olan bu insanların da yargılanması gerektiğini söylemiştik ama bu reddedildi. Onu bir eksiklik olarak nitelendirebiliriz. Onun dışında olması gerekenler, kamudan sorumlular hariç dava kapsamında diyebiliriz” dedi.

DAVAYA KATILIM ÇAĞRISI

Tutuklu bulunan 6 sanık ile tutuklu iken tahliye edilen iki sanık hakkında “olası kasıt”tan ceza istenirken, Alp Gürkan ve diğer 4 yöneticisi için “bilinçli taksir”den yani daha alt düzeyden ceza isteniyor. Bu konu hakkında Aran, “Alp Gürkan ve diğer 4 şirket yöneticisi iş güvenliğinden sorumlu mühendislerle aynı kefeye konulmuş durumda. Ama  konum ve yapı itibariyle Alp Gürkan’ın ya da Mustafa Yiğit’in, Can Gürkan’dan bir farkı yok. Ya da Haluk Evinç’in Akın Çelik’ten herhangi bir farkı yok” dedi. Aran son olarak davada son aşamalara gelindiğine vurgu yaparak katılım önemli olduğunu belirtti.

www.evrensel.net