Sendika temsilcileri: Grev yasakları kabul edilemez

Sendika temsilcileri: Grev yasakları kabul edilemez

Üst üste iki grevin Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanmasını Türk-İş ve DİSK Kocaeli Bölge Temsilcileriyle konuştuk.

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli

Üst üste iki grevin 'milli güvenliği tehdit ettiği' gerekçesiyle Bakanlar Kurulu tarafından yasaklanmasını DİSK ve Türk-İş Kocaeli Bölge Temsilcileriyle konuştuk.

Yasağa tepki gösteren DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi ve Genel-İş Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, “Bu tamamen sermaye sınıfının siyasal iktidar üzerinde ne kadar egemen olduğunun da göstergesi. Doğru bulmuyoruz, mücadeleye kararlılıkla devam etmeliyiz” dedi. Örgütlü olmaktan başka yolun olmadığını belirten Küçük, “OHAL sürecinin neler getirdiğini görüyoruz, fiili mücadele hakkımız var ama nasıl yapacağız, hep birlikte yan yana gelerek mücadeleyi yükseltmemiz lazım. Çok daha önemli olan bir süreç var, referanduma gidiyoruz, o nedenle parça parça değil de hepsini bir arada düşünmeliyiz diye düşünüyorum” dedi. 

“Grev yasaklarını kabul etmemiz mümkün değil” diyen Türk-İş Kocaeli Bölge Temsilcisi ve Türk Metal Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız da patronun, üretimden gelen gücün kullanılmasıyla zorlanabileceğini belirtti. Yıldız, “İki yıl boyunca toplusözleşme bekleyen çalışanın hak arayış mücadelesine Bakanlar Kurulu veya bir kararnameyle set çekilmesi kabul edilemez. Bu süreç içerisinde, bırakın grevi, basın açıklamalarının yapılamaz olduğu evrede iyi bir strateji izlenmeli. Toplu sözleşme prosedürü içerisinde, üretimden gelen güç kullanılarak işletme sahipleri imzaya zorlanabilirdi” değerledirmesinde bulundu.

www.evrensel.net