Sarıbal: Çiftlik arpalığa dönüştü

Sarıbal: Çiftlik arpalığa dönüştü

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi CHP’li Orhan Sarıbal, Atatürk Orman Çiftliği'nin yüzde 40 küçülmesine tepki gösterdi.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi CHP’li Orhan Sarıbal, 12 Ocak 2017 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan, ‘Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü’nün Satım ve Kiraya Verme İşlerine Dair Yönetmelik’in çiftlikteki işgali artıracağını vurguladı.

Sarıbal, yönetmeliğin amacına dair şu tespiti yaptı:

“AOÇ’nin serbest rekabet yoluyla fiyat, kârlılık ve verimlilik ilkelerine uygun olarak yapılacak satış ve kiraya verme işlerini belirlemek; kapsamı ise AOÇ’ne ait taşınırlar ve üretilen ürünlerin doğrudan veya ihaleli ya da ihalesiz satışı ile taşınır veya taşınmazların kiraya verilmesi olarak ifade edilmektedir. Yani AOÇ; ticarete açılacaktır. Buna uygun bir yönetmelik düzenlenmiştir.”

Daha önceki yönetmeliğin, AOÇ arazilerinin kuruluş amaçları dışında kiralanmasına izin vermediğini belirten Sarıbal, yeni yönetmelikle, AOÇ arazilerinin amacı dışında kiralanacağını ifade etti. Sayıştay raporlarında da AOÇ topraklarının kiralama süreçleriyle talan edildiği,  kiralanan alanlarda kalıcı yapıların oluşturulduğu gerçeğinin vurgulandığını hatırlattı.

ALACAKLARIN YÜZDE 99’U BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN

Atatürk Orman Çiftliği’nin 2015 yılında tahsil edilemeyen alacaklarının yüzde 99’unun Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu belirten Sarıbal; Sayıştay raporuna göre kiranın yanı sıra her ay 1 milyon lira ödemesini öngören bir protokol imzalandığı halde burada da aksaklıklar olduğunu ifade etti.

Sarıbal, kimden ve nereden emir alacağı belli kişilere, bürokrasiye sınırsız kiralama yetkisi verilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. (EKONOMİ SERVİSİ)

www.evrensel.net