Kadınlar, Trump'ı protesto için ayakta

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump'ı protesto için kadınlar dünyanın her yerinde sokağa çıktı. 

ABD’nin 45. başkanı olarak göreve gelen Donald Trump, ABD başta olmak üzere dünyanın pek çok kentinde binlerce kadın tarafından protesto edildi. 

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; tüm dünyada yaklaşık 600 kentte gösteri düzenlendiğinin tahmin edildiği açıklandı.

Washington'daki yürüyüşe ise 200 bin civarında kişinin katıldığı açıklandı. Katılmcılar arasında dünyaca ünlü isimler de yer aldı.

Ugly Betty isimli dizi ile ünlenen oyuncu America Ferrera, "Başkan Donald Trump ile her birimiz tehdit altındayız" şeklinde konuştu.

Washington'ın kadın belediye başkanı Muriel Bowser, protesto etkinliğinde yaptığı konuşmada, "Yönetimin bize yapacağı en iyi şey bizi yalnız bırakmak olacaktır" dedi.

ABD başkanlık seçimlerini Donald Trump'a kaybeden Hillary Clinton da protestoya Twitter hesabında yayınladığı bir mesajla destek verdi. Clinton, "karşı çıkmak, konuşmak ve değerlerimiz için yürümek her zamankinden önemli" ifadesini kullandı. 

Washinton'daki gösterilerde sürpriz şekilde şarkıcı Madonna'da sahne aldı.

275 BİN METRO SEFERİ

Washington metrosunun açıklamasına göre, protesto gününde kentte 275 bin sefer yapıldı.
Bu rakam cuma günü Donald Trump'ın yemin töreninde, 193 bin olarak açıklanmıştı.

Tüm dünyadaki protestolara ön ayak olan Washington yürüyüşünün organizatörleri, Trump'ın başkanlık koltuğuna oturması sonrası katılımcı kadınların "acı ve korku içinde" olduğunu söylüyor.

LONDRA'DA GENİŞ KATILIM

İngiltere'nin başkenti Londra'da on binlerce katılımcı, Amerika Büyükelçiliği'nden Trafalgar Meydanı'na kadar yürüdü, Washington'daki yürüyüşe destek verdi.

Londra'daki protesto yürüyüşüne kentin ilk müslüman belediye başkanı Sadiq Khan da katıldı.
İngiltere'nin başkentindeki protestonun organizatörleri, yürüyüşe, 80 bin ila 100 bin arasında bir katılım olduğunu açıkladı.

Protesto yürüyüşüne Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya'nın yanında Bangkok gibi Asya ülkeleri de destek verdi. 

Yürüyüşler, Donald Trump’ın söylemleriyle “Kendini tehdit edilmiş, canavarlaştırılmış ve korkmuş hisseden” kimliklerle, Müslümanlarla, LGBTİ’lerle, yerli Amerikalılarla, siyahlarla, Latinlerle, engellilerle ve cinsel şiddet mağdurlarıyla dayanışmayı amaçlıyor. Kadınlar tarafından düzenlenen yürüyüşler, herkesin katılımına açık (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Ocak 2017 13:00
www.evrensel.net