CHP,  HDP ve EMEP'li kadınlardan Enç'e tepki

CHP, HDP ve EMEP'li kadınlardan Enç'e tepki

Antalya’da CHP, HDP ve EMEP'li kadınlar, Meclis’te kadın milletvekillere şiddet uygulayan AKP’li Gökcen Özdoğan Enç'in cezalandırılmasını istedi.

TBMM anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri sırasında, AKP Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç'in bazı kadın milletvekillerine şiddet uygulamasına Antalya’da Emek Partisi, CHP ve HDP’li kadınlar tepki gösterdi.

Emek Partisi Antalya İl Başkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan EMEP Kadın Bürosu Üyesi Aynur Seyrek, Gökcen Özdoğan Enç'in mecliste şiddet uyguladığına dikkat çekti.

Anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri sırasında, bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka'nın kendini kürsüye kelepçeleyerek değişiklik teklifini protesto ettiğini hatırlatan Seyrek, “Gökcen Özdoğan Enç'in ilk şiddet gösterisi değil. Mecliste 'Köpek giremez' diye pankart açtı. Aslında bu da psikolojik bir şiddettir. Diğer vekillere bir gözdağıydı. Yaşananların takipçisi olacağız” diye konuştu.

EMEP Antalya İl Yöneticisi Huriye Tozluyurt ise Gökcen Özdoğan Enç'in Antalyalı kadınları temsil etmediğini söyledi.

CHP üyesi Makbule Kaya, mecliste yaşanan olayları doğru bulmadığını belirterek, “Gökcen hanımı bir kadın olarak kınıyorum. Yaptıkları çok çirkindi” dedi.

HDP İl Yöneticisi İlkin Manya ise Antalyalı olan bir milletvekilinin yaptıklarından rahatsızlık duyduğunu aktarırken, “Zihniyet çok önemli. Meclis çatısı altında saç saça, baş başa kavga edilmesini kadın milletvekillerine hiç yakıştıramadım. Antalya'dan bir kadının olayların içerisinde bulunması çok çirkin. Ayrıca HDP milletvekillerine yapılan saldırıları kınıyorum” diye konuştu.

Görme engelli Gülküz Türkdoğan da “Şafak Pavey'e yapılan saldırıyı kınıyorum. AKP'nin engellilere vermiş olduğu bakım ücretleri sadece engellileri susturmak içindi. Yaşananları gözdağı vermek olarak görüyoruz. Kolumuzu da bacaklarımızı da kırsalar, biz engelli kadınlar hiç bir zaman boyun eğmeyeceğiz” diyerek tepkisini dile getirdi.

CHP, HDP ve EMEP'li kadınlar, Milletvekili Enç'in TBMM Başkanlığı tarafından cezalandırılmasını da istedi. (DHA)

www.evrensel.net