Kadıköy’de başkanlık anayasasına #Hayır eylemi

Kadıköy’de başkanlık anayasasına #Hayır eylemi

Kadıköy iskelesinde toplanan ‘Hayır’lı Kadıköy Platformu’ halka anayasa teklifine hayır oyu kullanma çağrısı yaptı.

Meclis’ten geçen ve Türkiye’yi tek adam rejimine dönüştürecek anayasa değişiklik teklifine karşı tepki sesleri yükseliyor.

Kadıköy İskele Meydanı’nda, bir araya gelen ‘Hayır’lı Kadıköy Platformu’ halka anayasa teklifine hayır oyu kullanma çağrısı yaptı. Platform adına açıklama yapan Ali Narin “Dikta anayasasına karşı mücadele edeceğiz” diye konuştu.

‘DİKTATÖRLÜĞE #HAYIR’

Kadıköy İskele Meydanı’nda Hayır’lı Kadıköy Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen yurttaşlar, ‘Özgürlük, Kardeşlik, Laiklik için Başkanlığa Hayır’ oyu kullanma çağrısı yaptı. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir! Başkanlığa HAYIR!” pankartı açılan eylemde, siyah ‘HAYIR’ yazılı balonlar ve ‘Diktatöre HAYIR’, ‘İşsizliğe HAYIR’, ‘Basın özgürlüğü için HAYIR’ yazılı dövizler taşındı.

Hayır’lı Kadıköy Platformu adına adına açıklamayı okuyan CHP İlçe Başkanı Ali Narin, tarihin kendilerine yüklediği sorumluluk sebebiyle burada olduklarını belirtti.Türkiye’nin 140 yıllık parlamenter sisteminin, 94 yıllık cumhuriyetin, 71 yıllık çok partili demokrasinin tasfiye edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Narin, “Ülke ekonomisi can çekişiyor. AKP ile işsizlik, yoksulluk, yolsuzluk, kaos ortamı tüm ülkeyi sardı. Tutuklu gazeteciler, akademisyenler, milletvekilleri ve kayyımlarla ülke bir açık cezaevi konumundadır. Tüm bunlar yaşanırken cumhurbaşkanı ve başbakan ülkenin geleceği için başkanlık sisteminin şart olduğunu söylüyor” dedi.

‘TÜRK TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ, DİKTATÖRLÜKTÜR’

14 yıldır ülkeyi AKP’nin yönettiğini kaydeden Narin, “Ülkeyi ekonomik ve siyasi karanlığa sürükledikten sonra iktidar ve huzurun başkanlık sistemiyle geleceğini iddia ediyorlar. Biz buna hayır diyoruz” diye konuştu. 15 Temmuz askeri darbe girişiminin nedeninin mevcut anayasa olmadığını dile getiren Narin, “Ekonomide krizin nedeni anayasa değildir, ülkemizin kan gölüne dönmesinin nedeni de anayasa değildir. Bunun nedeni FETÖ ile yıllar bolu kol kola bu ülkeyi yöneten AKP’dir” ifadelerini kullandı. ‘Türk tipi Başkanlık’ denilen yönetim biçiminin diktatörlük olduğunu söyleyen Narin, “İktidarın Meclis’ten geçirdiği anayasa kim için değiştiriliyor? Bu anayasada halk yok. Sadece bir kişi var. O da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ta kendisi” dedi.

‘HEDEF REJİM DEĞİŞİKLİĞİDİR’

Narin, Anayasa değişikliğiyle hedeflenenin bir rejim değişikliği olduğuna dikkat çekti. Yürütme, yasama ve yargının gücünü tek elde toplayan ve Türkiye’yi ayrışmaya götürecek ‘Başkanlık Anayasası’na hayır oyu kullanacaklarını ifade eden Narin, “Adı, kimliği, partisi ne olursa olsun ülkeyi dikta rejimiyle yönetecek olan Başkanlık sistemine karşıyız ve hayır diyoruz” diye konuştu. Sokakları halka ve emekçilere yasaklayan, Anayasa görüşmeleri sırasında halkı Meclis’e yaklaştırmayan AKP’nin protestolara şiddet uygulamaktan çekinmediğini kaydeden Narin, “Bu anlayışın anayasa kabul edildikten sonra neler yaşatacağını tahmin etmek zor değil” değerlendirmesinde bulundu. Basın açıklaması sonrası #Hayır yazılı siyah balonlar gökyüzüne bırakıldı. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net