08 Haziran 2012 12:36

Sivil Cuma'larda Van tepkisi

Sivil Cuma namazı Diyarbakır, Batman, Mardin, Urfa, Şırnak, Van, Manisa, Muş ve Siirt ile ilçelerinde kılındı. Kürtçe vaaz veren imamlar, Van'da aralarında belediye başkanlarının da bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınmasını kınadı.Bölge'nin birçok il ve ilçesinde her Cuma günü kılınan sivil

Sivil Cuma'larda Van tepkisi

Paylaş


Bölge'nin birçok il ve ilçesinde her Cuma günü kılınan sivil Cuma namazı Diyarbakır'da Selahattin Eyyubi Yeraltı Çarşısı'nda, Siirt'te Belediye Garajı'nda, Silopi'de BDP binası önündeki boş alanda, Silvan'da merkez taziye evinde, Bismil'de Halil İbrahim Oruç Parkı'nda, Batman'da Belediye Çay Bahçesi'nde, Urfa'da BDP il binasında, Kurtalan'da BDP ilçe binasının çatı katında, Cizre'de bir inşaatta, Malazgirt'te BDP İlçe binasında, Hakkari'de BDP İl binasının yanındaki otoparkta, binlerce kişinin katılımıyla kılındı. Sivil Cuma namazlarında okunan Kürtçe hutbelerin ardından imamlar, binlerce kişinin katılımıyla Cuma namazında saf tuttu. Havaların sıcak olması nedeniyle birçok yerde belediye ekipleri açık alanda kılınan Cuma namazının kılındığı alanı serinletmek için su serpti.

Binlerce yurttaşın katıldığı sivil Cuma namazlarında Kürtçe vaazlar veren imamlar, Kürt halkının her gün öldürüldüğünü ve Roboski'de insanların katledildiğini hatırlatarak, "İnsan öldürmenin sonu cehennemdir" dedi. İmamlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Roboski ile kürtaj konusunu bir tutmasını eleştirerek, "Bu fetvayı hangi Şeyhüslam verdi sana. Hak da batıl da bellidir" diye konuştu. İmamlar, son günlerde artan askeri ve siyasi operasyonlara da tepkilerini dile getirerek, Van'da belediye başkanları ile BDP'li yöneticilere dönük gerçekleştirilen gözaltı operasyonlarına tepki gösterdi. İmamlar, Van depreminin üzerinden henüz bir yıl geçmeden halka her türlü yardımı götüren belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınmasını haksızlık olarak gördüklerini belirtti. Yapılan vaazların ardından sivil Cuma namazı binlerce kişinin katılımıyla kılındı.

VAN

Van'da Belediye Otopark'ında bir araya gelen yüzlerce yurttaş sivil Cuma namazı için saf tuttu. Yurttaşlar namaz kılmak için yer sıkıntısı çekerken, namaz kılınan yere halılar ve savanlar serildi. Önceki gün Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, ilçe belediye başkanları ve BDP'li il ve ilçe başkanlarının gözaltına alınması nedeniyle sivil cumaya katılanların sayısının fazla olduğu görüldü. Gözaltıları kınayan emekli imam Mustafa Çakan, AKP hükümetinin kendilerini tutuklamalarla sindirmeye çalıştığını ve böylece iradelerini gözaltına aldığını söyledi. Çakan, başta İslam dini olmak üzere hiçbir dinin yapılanı kabul edilemez bulduğunu ifade ederek, AKP hükümetinin Kürtler üzerindeki baskıyı durdurmasını istedi. Çakan, "Binlerce kişinin oyunu alarak, tek işleri halka hizmet etmek olan belediye başkanlarını ve siyasi iradeleri baskı altına almak kabul edilemez. Bu dinen de, ahlaken de günahtır, ayıptır. Gözaltına alınan belediye başkanlarının derhal serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi. Verilen vaazlar ve okunan hutbenin ardından cemaat namaz için saf tuttu.

TURGUTLU

BDP Turgutlu İlçe Örgütü binasında kılınan sivil Cuma namazına çok sayıda yurttaş katıldı. Musa Anter Konferans Salonu'nda kılınan namazda vaaz veren Mele Şükrü, ''Zulüm ve birlik'' konusu üzerine konuştu. ''Allah'ın huzurunda en büyük utanç zulüm ve zalimliktir'' diyen Mele Şükrü, "Zalim olan kişi hacca da gitse, namaz da kılsa zalimliğin utancından kurtulamayacaktır. Zalimlerin yanında yer alanlar da bu utanca ortak olacaktır" dedi. Verilen Kürtçe vaazın ardından namaz kılındı. (DİHA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bu kanun nerenin kanunu?

SONRAKİ HABER

AKP Selçuk Adayı, alacak verecek meselesinden silahlı saldırıya uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa