DBP Kadın Meclisi'den 'Hayır' çağrısı

DBP Kadın Meclisi'den 'Hayır' çağrısı

DBP Kadın Meclisi, tüm kadınları referanduma gidecek olan Anayasa değişikliğine ‘Hayır’ demeye çağırdı.

Anayasa değişiklik teklifinin ikinci tur görüşmeleri sırasında Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın “hayır” eyleminden sonra AKP’li kadın vekillerin saldırısına maruz kalmasına ilişkin yazılı açıklama yapan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kadın Meclisi, milletvekillerine karşı geliştiren şiddet politikasının AKP zihniyetinin dışa vurumu olarak yorumladı.

‘MECLİS’TE YAŞANANLAR TEKÇİ ZİHNİYETTİR’

Açıklamanın devamında şöyle denildi:
“Erkek egemen zihniyettin kadına olan yaklaşımı meclis çatısı altında. Yeni Anayasa görüşmeleri ile kurumsallaştırılmaya çalışılıyor. Meclisteki şiddet olayları kadınlar üzerinden geliştirilme çabası kabul edilmez. Kadının toplumu değiştirip dönüştüren olması gerekirken, mecliste yaşananlar tekçi, cinsiyetçi, milliyetçi zihniyetin AK Partili kadınlar tarafından dikta rejiminin nasıl kadın eliyle hayata geçirilmeye çalışıldığını bir kez daha gördük. AKP’nin ısrarla egemen kılmaya çalıştığı cinsiyetçi politikaları devletin kendisinin şiddet kaynağı olduğunu devletten bekleyen devleti kurtuluş yeri olarak gören anlayış mecliste AK Parti kadın milletvekilinin kadına uyguladığı fiziki şiddetle görüldü.

Bu temelde başta Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın geliştirdiği demokratik eylem biçimine karşı geliştirilen tahammülsüzlük kabul edilir değildir. Ayrıca diğer kadın vekillerimize de yapılan şiddeti kadınlar olarak kabul etmiyor ve kınıyoruz. Kadının siyasetteki rol ve misyonu şiddeti kutsallaştıran değil, hoşgörü ve ortak yaşamı inşa etme üzerinde olmalıdır. Bu çerçevede tüm sistem karşıtı hareketlerin ve kesimlerin, kadın eksenli demokratik özgür yaşam temelinde ortaklaşarak, özgürlük mücadelesini geliştirmeye, güçlendirmeye ve dikta rejimine karşı hayır demeye çağırıyoruz.” (DİHABER)

www.evrensel.net