21 Ocak 2017 09:14
Son Düzenlenme Tarihi: 21 Ocak 2017 09:20

Gambiya’da OHAL ilan eden Jammeh ülkeyi terk edecek

Seçimleri kazanan Adamo Barrow’a görevi devretmeyi reddederek OHAL ilan eden Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh, ülkeyi terk etmeyi kabul etti.

Gambiya’da OHAL ilan eden Jammeh ülkeyi terk edecek

Paylaş

Gambiya’da, seçimleri kaybeden eski Başkan Yahya Jammeh’in görevden ayrılmayı kabul ettiği belirtildi. 1994 yılında göreve gelip 22 yıldır ülkeyi yöneten Jammeh’in OHAL ilanı sonrasında Batı Afrika Ekonomik Topluluğu Ülkeleri, kendisine belli bir süre tanımış, ardından da askeri birliklerini Gambiya’ya göndermişti.

Seçilmiş başkan Barrow’a ilk destek Gambiya Genelkurmay Başkanı Osman Badjie’den geldi. Badjie, Reuters’a yaptığı açıklamada Barrow’u yeni ‘başkomutan’ olarak gördüğünü bildirerek ülkeye giren askeri birliklerle savaşmayacaklarını söyledi: “Onları çiçeklerle karşılar, onlar için çay yaparız. Bu siyasi bir sorun, bir yanlış anlama. Nijerya, Togo ya da herhangi bir başka orduyla savaşacak değiliz.”

Jammeh’i Moritanya ve Gine devlet başkanları ikna ederken Gineli yetkililer France 24’e yaptıkları açıklamada, Jammeh’nin görevi bırakmayı kabul ettiğini bildiren yazılı ifadesini Gineli yetkililer önünde yazdığını belirttiler.

Senegal’de bulunan yeni Gambiya başkanı Adama Barrow, ilerleyen saatlerde Twitter hesabından “Beni ağırladığı için Başkan Macky Sall’a bir kez daha teşekkür ediyorum” yazdı. (DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

Pakistan'da pazar yerinde patlama: En az 20 ölü, 50 yaralı 

SONRAKİ HABER

Lübnan'da hükümeti kurma çalışmalarında sona gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa