Trump’ın ilk işi ‘sağlık reformu yasası’nın iptali oldu 

Trump’ın ilk işi ‘sağlık reformu yasası’nın iptali oldu 

Donald Trump’ın ilk işi kararname kamuoyunda 'Obamacare' olarak bilinen ‘sağlık reformu yasası’nın iptalini öngören metni imzalamak oldu.

ABD'nin 45. Başkanı olan ve dün yemin ederek görevine başlayan Donald Trump, Oval Ofis'te imzaladığı ilk kararnamede, eski Başkan Barack Obama döneminde çıkarılan ve 'Obamacare' olarak bilinen sağlık reformu yasasının iptali sözüne bağlı kalacağının işaretini verdi.

Sputnik’in haberine göre Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Oval Ofis'te başkan olarak geçirdiği ilk saatlerinde iki kararnameye imza atan Trump'ın, kamuoyunda 'Obamacare' olarak bilinen sağlık reformu yasasının iptalini öngören metni imzaladığı belirtildi.
ABD kamuoyunda uzun zamandır tartışmalara neden olan ve Trump'ın 'İlk icraatım iptal etmek olacak" dediği Obamacare, Cumhuriyetçilere göre vatandaşlara yüksek maliyetler üretiyor.

Nitekim Trump kararnamesinde, 'Obamacare'in vatandaşlar üzerindeki ekonomik yüklerinin azaltılması için' gerekli önlemlerin alınacağı öne sürüldü.

ABD Temsilciler Meclisi, geçen hafta içinde 'Obamacare'in kaldırılmasını kolaylaştıracak bir düzenlemeyi onaylamıştı. Söz konusu düzenleme, Temsilciler Meclisinden önce Senato’da da kabul edilmişti. Bu düzenlemeyle Cumhuriyetçilerin 'Obamacare'in kaldırılmasına bir adım daha yaklaştıkları ifade edilmişti.

FEDERAL DÜZENLEMELER DURDURULDU

Beyaz Saray'dan yapılan bir diğer açıklamada ise Trump'ın, verdiği talimatla farklı bakanlık ve kurumlara atanan yeni isimler koltuklarına oturana kadar imza bekleyen tüm federal düzenlemelerin dondurulduğu bilgisi paylaşıldı.

BEYAZ SARAY'DAN DUYURU: TRUMP, ZARARLI VE GEREKSİZ YASALARI KALDIRMAYA KARARLI

Öte yandan Trump'ın başkanlık yeminini etmesinin ardından Beyaz Saray'ın resmi sitesinden de ekonomi, enerji ve dış politika gibi konularda bir dizi duyuru yapıldı.

'Önce Amerika Enerji Planı' başlıklı duyuruda, Trump yönetiminin enerji politikalarının maliyeti düşürmeye odaklanacağı belirtilen metinde, "ABD Enerji sektörü çok uzun süre boyunca külfetli regülasyonlarla zapt edildi. Başkan Trump, İklim Eylem Planı ve ABD'nin Suları gibi zararlı ve gereksiz yasaları kaldırmaya kararlı. Bu sınırlamaların iptal edilmesi, Amerikan işçilerine ücretlerini gelecek 7 yıl boyunca 30 milyar dolar artırarak büyük yarar sağlayacak" ifadesine yer verildi.

Enerji politikalarının ABD'nin kullanılmayan enerji kaynaklarını değerlendireceği belirtilen metinde, şunlar kaydedildi: "Trump yönetimi, milyonlarca Amerikalıya istihdam ve refah getirecek kaya petrolü ve kaya gazı devrimini kucaklayacak. Özellikle federal toplaklardaki tahminen 50 trilyon dolar değerindeki kullanılmayan kaya petrolü, gazı ve doğal gaz kaynaklarından faydalanmalıyız. Enerji üretiminden elde edilen gelirleri yolları, köprüleri ve kamu altyapısını yeniden inşa etmek için kullanacağız. Daha ucuz enerji Amerikan tarımına da büyük bir destek sağlayacak."

Trump'ın, Temiz Kömür Teknolojisi'ne sadık kalarak kömür endüstrisini canlandıracağı belirtilen metinde, ABD'nin enerji üretiminin artmasının ekonominin yanı sıra ulusal güvenliği de iyileştireceği vurgulandı.

'ABD'Yİ OPEC KARTELİNDEN ÇIKARIP KÖRFEZ'DEKİ MÜTTEFİKLERİMİZLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRECEĞİZ'

Metinde, ayrıca "Başkan Trump, ABD'yi enerji alanında OPEC kartelinden ve çıkarlarımıza düşmanca yaklaşan her ülkeden kurtararak bağımsız hale getirmeye kararlı. Aynı zamanda, terörizm karşıtı stratejimiz çerçevesinde, Körfez ülkesi müttefiklerimizle pozitif bir enerji ilişkisi geliştirmeye çalışacağız" ifadelerine yer verildi.

(Beyaz Saray'ın web sitesindeki İklimsel Değişim bölümü, Obama'nın arşivinde kaldı)

'İKLİMSEL DEĞİŞİM' ve 'LGBT' SAYFALARI BEYAZ SARAY'IN SİTESİNDEN KALDIRILDI

Bu arada, Beyaz Saray'ın internet sitesinin Trump’ın yemin töreninden yaklaşık yarım saat sonra güncellenmesi ve Obama yönetiminin politikalarına yönelik bazı linklerin siteden kaldırılması dikkat çekti.

Sitede daha önce yer alan 'İklimsel Değişim' ve 'LGBT hakları' sayfaları yayından kaldırıldı. "İklimsel değişim", "küresel ısınma" ve "lgbt" içeren sonuçlar da sitenin arşivinden kaldırıldı.

OBAMA DÖNEMİNDE YASALAŞAN SAĞLIK REFORMU NELERİ İÇERİYORDU

* Sigorta şirketleri, bir kişinin sigortasını üst kurulun denetimi olmadan iptal edemiyor, hastane masraflarını ve bakım masraflarını reddedemiyor veya kadın müşterilerinden erkeklerden daha fazla ücret talep edemiyordu,

* Kanser veya astım gibi, daha önceden var olan hastalıklarıyla ilgili olarak, kimse daha yüksek sigorta ücreti yatırmıyor veya sigorta talepleri reddedilmiyordu

* Kadınlar için memografi tetkikleri gibi önleyici tıbbi müdahale ücretsizdi ve sigorta şirketi tarafından karşılanıyordu. 

* İdari masraflar veya yönetim kurulu bonusları nedeniyle sigorta şirketlerine yapılan fazla ödemeler geri alınabiliyordu,

* 5.3 milyon devlet çalışanı, reçeteye tabi ilaçları üzerinden her yıl 600 dolar az ödeme yapıyordu,

* 6.6 milyon genç, 26 yaşına kadar ailelerinin sigortalarından faydalanabiliyordu.(DIŞ HABERLER)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 21 Ocak 2017 12:27
www.evrensel.net