Mültecilerin anlatımlarıyla mekan

Mültecilerin anlatımlarıyla mekan

Narphotos Fotoğraf Kolektifi’nden 12 fotoğrafçının mülteci fotoğrafları 26 Ocak’ta Depo’da sergilenecek.

İç savaşın başladığı 2011’den beri Suriye, Irak, Türkiye, Yunanistan ve Almanya’da fotoğraflar çekip bunları, Suriyeli mültecilerle ilgili farklı başlıkların izini süren foto-röportajlar haline getirdiler. Sergi, o foto-röportajlardan derlenen 54 fotoğraftan oluşuyor.

Her bir fotoğraf, Suriye’deki krizin en ağır sonucunu yaşayan sivillerin yaşamına, zorlu yolculuklarına, mülteci kamplarındaki hayatlarına, büyük şehirlerdeki varoluş mücadelelerine, bir arada kalmaya çalışan ailelere, gençlere ve çocuklara dair tanıklıklar aynı zamanda.

Serginin ismi olan “Mekân”, Türkçeye Arapçadan geçen ve sıkça kullandığımız bir kelime. “Varolunan yer, konum” anlamına geliyor. Ayrıca “yer, yurt, ev” yan anlamlarını da içeriyor. Ortadoğu başta olmak üzere dünya üzerinde çatışmaların şiddetlendiği oranda yoğunluğu artan insan hareketliliği, bu kelimenin tüm anlam ve çağrışımlarını yeniden düşünmemize neden oluyor.

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ortaya çıkan en büyük göç dalgası sayılan Suriyeli sivillerin zorlu yolculuğu, insan eli ve zihni ile icat edilmiş her tür sınırın sorgulanmasını, başka türlü bir dünyayı mümkün kılabilmek için hayati hale getiriyor. “Mekân”, bu sorgulamaya katkı sağlamak isteyen NarPhotos fotoğrafçılarının görsel tanıklıklarını içeriyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER MülteciNarphotos