Kılıçdaroğlu: 21 Ocak parlamentonun tarihine ihanet günüdür

Kılıçdaroğlu: 21 Ocak parlamentonun tarihine ihanet günüdür

Kemal Kılıçdaroğlu'dan Anayasa Değişikliğinin ardından açıklama: 21 Ocak parlamentonun kendi tarihine ihanet tarihidir.

Anayasa değişikliği için Meclis’te yapılan oylamaların tamamlanmasının ardından CHP grubu, Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: Bugün 21 Ocak 2017. Parlamentonun kendi yetkilerini devretme tarihi bugün. Bu tarih aynı zamanda bir parlamentonun kendi tarihine ihanet tarihidir.

Kılıçdaroğlu, bütün vekilleri ile birlikte sokak sokak gezerek anayasa değişikliği teklifinin yanlışlıklarını anlatacağını ifade ederken “TBMM'de yapılan bu hatayı milletimiz kesinlikle düzeltecektir” dedi.

T24’te yer alan habere göre Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Bugün geldiğimiz noktada ciddi kaygılarımız var. Neden? Birinci nedeni şu: Milletten oy alıp milletin vekilliğini üstlenenler anayasa değişikliklerini görmeden imzalamışlardır. Onlara gerçek anlamda milletvekili denmez. Sarayın vekilleri milletin vekilleri olamazlar.

AYM’nin yargıçlarına sesleniyorum. Anayasanın değiştirilmesi teklif edilemeyen maddelerine siz de sahip çıkmalısınız. Hukukun üstünlüğüne siz de sahip çıkmalısınız. Bu ülkede her yurttaşın özellikle de yargıçların görevidir. Bir önemli düzenleme daha. İlk kez bu parlamentoda iktidar kanadının ağırlıklı oylarıyla torba anayasa değişikliği gerçekleşmiştir.

Bugün 21 Ocak 2017. Demokrasi tarihimiz açısından da önemli bir tarih. Parlamentonun kendi yetkilerini devretme tarihi bugün. Bu tarihin bizim milli kurtuluş savaşı açısından da büyük bir önemi vardır. Bu tarih aynı zamanda bir parlamentonun kendi tarihine ihanet tarihidir. (HABER MERKEZİ)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 21 Ocak 2017 05:00
www.evrensel.net