21 Ocak 2017 03:10

‘KCK davasının devam etmesi çelişki değil mi?’

KCK ana davası: Bu iddianamenin Cemaat üyeleri tarafından hazırlanması davanın düşmesini gerektirmez mi?

‘KCK davasının devam etmesi çelişki değil mi?’

Paylaş

Diyarbakır'da 2009 yılında “KCK” adı altında yapılan operasyonlarda 154 Kürt siyasetçi hakkında açılan “KCK ana davası”na devam edildi. Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, başka bir davadan Mardin E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan DBP PM Üyesi Zahide Besi ile avukatı hazır bulundu. 

Davanın esasına karşı Kürtçe savunma yapan Besi, hazırladığı Kürtçe savunmasına cezaevi idaresi tarafından el konulduğunu ve savunmanın fotokopisinin kendisine verildiğini söyleyerek, bunun duruşma tutanağına geçirilmesini istedi.

‘BİR HALKIN KİMLİĞİ YOK EDİLEMEZ’

Mahkemelerdeki siyasi yargılamalar nedeniyle Kürtlerin demokratik ve siyasi alandaki haklarının yıllarca kriminalize edildiğini, Kürtlerin sürekli savunma pozisyonunda bırakıldığını vurgulayan Besi, “Bu kadar haksızlık ve zulme karşı mahkeme heyeti bize ‘Suçsuzluğunuzu ispatlayın’ diyor. Kürt sorunu devletin yarattığı bir sorundur. Kürtler inkar edildiği için bu sorun ortaya çıktı. Bu dava yüzyıllardır Kürtler üzerinde uygulanan asimilasyon ve yok etme politikasının iflas ettiğini gösteriyor. Zorbalıkla bir halkın varlığı ve kimliği değiştirilemez, yok edilemez. Devletin işlediği kötü şeylerin sorumlusu şimdi Cemaat olarak gösteriliyor. Ancak konu Kürtler olunca kendi içlerindeki tartışma ve sorunları bir kenara bırakıp Kürtlere karşı bir oluyorlar. Bu iddianamenin Cemaat üyeleri tarafından hazırlanması bu davanın düşmesini gerektirmez mi? Bu davanın devam ettirilmesi çelişki ve ikiyüzlülük değil mi?” diye sordu. 

Besi’nin Avukatı Nujin Uysal müvekkilinin beraatını talep etti. 

Savunmaların ardından duruşma pazartesi gününe ertelendi. (Diyarbakır/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Anayasa değişiklik teklifinde 18. madde kabul edildi

SONRAKİ HABER

Yol yapımı için kurulan tesisten, piyasaya mıcır mı satılıyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa