Dengbej, kekliklerinin ötüşüyle yaşama tutunuyor

Dengbej, kekliklerinin ötüşüyle yaşama tutunuyor

Parkinson hastası olan Dengbej Fadıl Cizîrî, keklikleriyle yaşama tutunuyor.

Zozan FENDİK

Yıllardır Parkinson hastalığına direnen Botan’ın yanık seslerinden Dengbej Fadıl Cizîrî, başucundan ayırmadığı kekliklerinin ötüşüyle yaşama tutunuyor. Evinden dışarıya çıkamayan Cizîrî tedavi için yardım bekliyor.

55 yaşındaki Dengbêj Seyîd Fadıl Cizîrî, Botan bölgesinin önemli seslerinden biri. Botan, Fadıl Cizîrî’yi yıllarca seslendirdiği kilamlarla ve dengbêjlik araştırmalarıyla tanıyor. Bir trafik kazasında oğlunu kaybettikten sonra içinde acı ve üzüntüyü biriktiren Cizîrî, Parkinson hastalığına yakalanıyor. Dengbêj Cizîrî, yıllarca hastane hastane gezdi ama hastalığına çare bulamıyor. 

Geçirdiği ameliyatlardan da sonuç alamayan Cizîrî, 6 yıldır evinde yatağa bağlı yaşıyor. Hastalığı her geçen gün ilerleyen Cizîrî, artık kilamlar da seslendiremiyor. Sesi gittikçe azalan ve titremeden kaynaklı sesindeki sadelik kaybolan Dengbêj Cizîrî, konuşmakta bile güçlük çekiyor. 

Evinin bir köşesindeki yatakta yaşama tutunan Fadıl Cizîrî’nin tüm ihtiyaçları yanı başından hiç ayrılmayan eşi Şirin Ergül tarafından karşılanıyor. Başucuna koyduğu üç adet kekliğinin ötüşüyle hayata bağlanan Cizîrî, dışarı çıkamamanın hasretini keklikleriyle gideriyor. Kekliklerinin yanına oturan Cizîrî, telefonuna kaydettiği kilamlarını açıyor ve evinden payizokların sesi yeniden yükseliyor. Sesini kaybeden Dengbêj Cizîrî, odada yankılanan “Heyran Jaro” kilamı için ellerini sallayarak, kulağına doğru götürüyor. 

TEK İSTEĞİ BABASININ TEDAVİ EDİLMESİ 

Fadil Cizîrî’nin kızı Derya Ergül (15), babasının durumunun her geçen gün ağırlaştığını söyleyerek Ergül, “Bu hastalıktan dolayı babamın sürekli olarak elleri ve ayakları titriyor. Bu yüzden birinin sürekli olarak onun el ve ayaklarına masaj yapması lazım. Babam tedavi olabilirse bu tiremeler az da olsa geçecek. Ekonomik imkanımız olmadığı için onu iyi bir hastaneye götüremiyoruz” diyor. Dengbêj Fadıl Cizîrî’nin kızı Ergül’ün tek isteği, babasının tedavisi için yardım elinin uzatılması. (Şırnak/DİHABER)

www.evrensel.net