Meclis'teki Anayasa görüşmeleri devam ediyor

Anayasa değişikliği teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmeye devam ediyor.

Meclis’te anayasa mesaisi devam ediyor. Genel Kurul’da cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişiklik teklifi için 8 kez gizli oylama yapılacak. 18 maddelik teklifin 11 maddesi referandum için gerekli olan 330 sınırını geçti. Genel Kurul’da bugün 12. Maddeden itibaren görüşmelere devam edilecek ve son olarak teklifin tümü oylanıyor.

12. MADDE 342 OYLA KABUL EDİLDİ

Cumhurbaşkanlığına OHAL ilan etme ve uzatma yetkisi veren yasa 342 oyla kabul edildi.

13. MADDE 343 OYLA KABUL EDİLDİ

Kabul edilen bu maddeye göre, disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kurulamıyor. Ancak savaş halinde, asker kişilerin görevleriyle ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevli askeri mahkemeler kurulabilecek.

14. MADDE 342 OYLA KABUL EDİLDİ

Anayasa değişiklik teklifinin 14. maddesi de ikinci tur oylamada kabul edildi. Maddeye göre, disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kurulamıyor. Ancak savaş halinde, asker kişilerin görevleriyle ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevli askeri mahkemeler kurulabilecek.

15. MADDE 342 OYLA KABUL EDİLDİ

Cumhurbaşkanının yıllık bütçe ve mali ayarlamalar yapmasına izin veren madde 342 oyla kabul edildi.

16. MADDE 342 OYLA KABUL EDİLDİ

AKP ile MHP'nin uzlaşısıyla hazırlanan ve 'Başkanlık sistemi'ni öngören Anayasa değişiklik teklifinde 2. turun 16. maddesi 342 oyla kabul edildi. Oylama sonucunda 141 ret, 1 boş, 1 geçersiz oy çıktı.

17. MADDE 341 OYLA KABUL EDİLDİ

17. maddenin kabul edilmesiyle Cumhurbaşkanlığı ve Yasama Dönemi milletvekili genel seçimi 3 Kasım 2019'da birlikte yapılacak.

18. VE SON MADDE 343 OYLA KABUL EDİLDİ

Bu maddede ‘Partili’ Cumhurbaşkanı olamanın önü açan 18. ve son maddenin kabul edilmesiyle bütün maddeler kabul edilmiş oldu.

Anayasa değişikliği hakkındaki kanun, Cumhurbaşkanı tarafından Meclis'e iade edilmediği takdirde halkoyuna sunulmak üzere Resmî Gazete'de yayımlanacak.

Referandumun 26 Mart- 16 Nisan tarihleri arasında yapılması tahmin ediliyor.

(HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 21 Ocak 2017 04:39
www.evrensel.net