Nöbetçi Yayın Yönetmeni Hasan Hayri Şanlı davası ertelendi

Nöbetçi Yayın Yönetmeni Hasan Hayri Şanlı davası ertelendi

Nöbetçi genel yayın yönetmenliği görevini yürütenlerden Alevi Piri Hasan Hayri Şanlı'nın 22. Ağır Ceza'da görülen davası 16 Mart'a ertelendi.

Özgür Gündem ile dayanışmak amacıyla 1 günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği görevini yürütenlerden Alevi Piri Hasan Hayri Şanlı, bugün İstanbul 22. Ağır Ceza’da yargı önündeydi. Dava, 16 Mart 2017 tarihine ertelendi.

Özgür Gündem gazetesi Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni Hasan Hayri Şanlı ile gazetenin Sorumlu Yazı işleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın yargılandığı davanın iddianemesinde, “Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak, terör örgütü propogandası yapmak, suçu ve suçluyu övmek, halkın bir kısmını diğer kısmına karşı silahlandırarak birbirini öldürmeye tahrik etme” ile suçlaması yöneltildi. Gerekçe olarak ise, gazetenin 2. sayfasında “Sur’da güneşe kucak açanlara, Nucan’a...” başlığıyla açık terör örgütü propagandasını yaptığı ve terör örgütü yayını gibi hareket ettiği nüshasında ve aynı gazetede www.ozgur-gundem ve www.ozgur.gundem.biz internet sitesinin resen incelenmesi neticesinde, gazetenin 2. sayfasında güneşe kucak açanlara, Nurcan’a..” başlığıyla açık kimliği tespit edilemeyen Dilzar Dilok tarafından yazılan makalede, Sur ilçesinde terör örgütü PKK ve alt yapılanmaları tarafından özerklik ilanı adı altında gerçekleştirilen terör eylemlerinde yer aldığı anlaşılan Nurcan Malatya (Sonay Engin) isimli örgüt mensuplarının alenen övüldüğü” iddiasına yer verildi.

İddianamede, Sorumlu Yazı işleri Müdürü İnan Kızılkaya ve Yayın Yönetmeni Hasan Hayri Şanlı’nın eylemine uyan TMK’nın 6/2, 7/2, TCK’nın 214/2 ve 215/1 ve 53. maddeleri gereğince ayrı ayrı ceza verilmesi talep edildi.

Hasan Hayri Şanlı ve İnan Kızılkaya’nın avukatı Özcan Kılıç, söz konusu yazıların üzerinden 4 aylık zaman aşımı süresinin geçtiğini belirterek, Kızılkaya ve Şanlı’nın internet yayınlarından sorumlu tutulamayacağını belirtti.

Duruşmada mahkeme heyeti, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na yazı yazılarak www.ozgur.gundem.com ve www.ozgurgundem.biz internet sitesinin 04.05/2016 günü itibariyle sorumlularının kim olduğunun, sıfatıyla birlikte sorulmasına” karar verdi.

Duruşma 16/03/2017 günü saat 11:15’e ertelendi. (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Ocak 2017 20:15
www.evrensel.net