Saygılı: Kendini feda etme özendiriliyor!

Saygılı: Kendini feda etme özendiriliyor!

Ankara Müftülüğü'nün lise öğrencilerini karne gününde camiye çağırmasına Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Sultan Saygılı tepki gösterdi.

Birkan BULUT
Ankara

Ankara Müftülüğü lise öğrencilerini karne gününde düzenlediği “Şehitler anması” için cuma namazı öncesinde camiye çağırdı. Milli Eğitim müdürlükleri aracılığıyla okullara gönderilen yazıya eğitimciler tepki gösterdi. Eğitimciler, çocukların geleceğe güven ve barış mesajlarına ihtiyaç duyduğu bir çağda, kendini feda etme çağrılarının yapıldığını söyledi.  

Ankara Müftülüğünün dün yapılan “Şehitler anması” için Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yazı gönderdiği ve öğrencilerin camiye gönderilmesini istediği ortaya çıktı. Gönderilen yazıda “Ülkemizin birliği, dirliği ve beraberliği için en değerli varlıklarımız olan canlarını sınır tanımaksızın feda ederek şehit düşen polis, asker ve vatandaşlarımızın ruhlarını şad etmek, hatıralarını yad etmek, geri de bıraktıkları yakınlarına görevlerimizi yerine getirmek ve halkımızın konuya olan duyarlılığını arttırmak amacıyla” ifadelerine yer verildi. Yazıda, programın lise ve dengi okullara duyurulması istendi. Ankara Müftülüğünden gelen yazı hızla önce ilçe milli eğitim müdürlüklerine, oradan da liselere gönderildi. 

‘OKULLAR SAVAŞ ALANINA ÇEVRİLDİ’

Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Sultan Saygılı, 15 Temmuz’dan sonra şehitleri anma adı altında hazırlanan köşelerde okulların adeta savaş alanına çevrildiğini söyledi. Müftülüğün bunun bir parçası haline geldiğini ifade eden Saygılı, şehitlik üzerinden dini duygularla eğitim yuvalarında öğrencilere geleceğe güven mesajları değil, kendini feda etme çağrılarının yapıldığını söyledi. 15 Temmuz’dan sonra bu çağrıların okullarda yaygınlık kazandığına dikkat çeken Saygılı, “Eğitim müfredatı değiştiriliyor bizlere sorulmadan ve diğer yandan da adeta cihatçı bir nesil yetiştiriliyor. OHAL’in sürdüğü, hukukun sindirildiği bir dönemde ‘kendini feda etme’ özentiliği ana sınıf öğrencilerine kadar yapılabiliyor. Dünyamızda savaşın ve cihatçılığın yükseldiği bir dönemde daha çok barış çağrısına ihtiyacımız var” diye konuştu. 

www.evrensel.net