20 Ocak 2017 18:30

Cuma namazı için ‘çikolata teşviki’

İstanbul İsmail Tarman Ortaokulu'nun bulunduğu binaya imam hatip açıldı. Okulda çocuklara çikolata verilerek cuma namazına gitmeleri teşvik ediliyor.

Cuma namazı için ‘çikolata teşviki’

Paylaş

Sözcü’den Yurdagül Uygun’un haberine göre; ‘20 Ocak Karne Buluşması’ adıyla bir araya gelerek bir basın açıklaması gerçekleştiren İsmail Tarman Ortokulu velileri ve Konak Mahallesi sakinleri İsmail Tarman Ortaokulunun mayıs 2016’da haberleri olmadan kademeli olarak imam hatibe dönüştürülmesi kararı alındığını belirtti. Veliler, “Kararı duyduğumuz andan itibaren velileri ve Konaklar Mahallesi sakinleri olarak, iptali için 236 gündür mücadele veriyoruz. Topladığımız imzalar şu an itibariyle 7 bin 112’ye ulaştı. Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuruda bulunarak kararın geri alınmasını talep ettik. Meclise gittik ve mahallemizde imam hatip ihtiyacı bulunmadığını söyledik” dediler. Bununla birlikte, kararın iptali için dava açtıklarını kaydeden veliler, “Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 20 Eylül 2016 tarih 2016/572 YD sayılı kararı ile valiliklerin okulları imam hatibe dönüştürmesi yetkisi olmadığına, okul dönüştürme işlemlerinin de hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Bu karar bağlayıcıdır. Ülke genelindeki okullar için geçerli olduğu gibi bizim okulumuz için de geçerli olacaktır” diye konuştu.

Türkiye’de eğitim sisteminin rastgele, ideolojik kararlarla ve dayatma ile değiştirilmek istendiğini, çağdaş ve bilimsel eğitimden uzaklaşan bir müfredat değişiminin kabul ettirilmeye zorlandığını ifade eden veliler., “Çocuklarımıza ailelerinden izin almadan çikolata verilerek cuma namazına, mescide gitmesi teşvik ediliyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bakan Yılmaz’dan müfredat açıklaması

SONRAKİ HABER

Erdal Özyağcılar’dan 'Kral' oyunu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa