Tutuklu bulunan TÖP-G üyesi Derya Çiçek için tahliye kararı

Tutuklu bulunan TÖP-G üyesi Derya Çiçek için tahliye kararı

İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan bombalı saldırı sonrası tutuklanan TÖP-G üyesi Derya Çiçek için tahliye kararı verildi.

Volkan PEKAL
Adana

İstanbul Beşiktaş’taki bombalı saldırının ardından hükümetin ‘intikam’ açıklamaları üzerine evi basılarak gözaltına alınan ve 19 Aralık’ta HDP üyesi 4 kişi ile birlikte tutuklanan TÖP-G üyesi Derya Çiçek hakkında avukatının yaptığı itiraz üzerine bugün tahliye kararı verildi.

Çiçek, 12 Aralık tarihinde terör örgütü üyesi olduğunu ihbar eden isimsiz bir ihbara itibar edilerek göz altına alınmış, ancak örgüt üyeliğine dair bir dayanak olmayınca sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek yasadışı örgüt propagandasından 1 Aralık’ta tutuklanmıştı.

ARACI: BAŞTAN BERİ TUTUKLANMAMALIYDI

Üyesi olduğu Adana Kadın Platformu Çiçek’in serbest bırakılması için eylemler yapmış itirazlarda bulunmuştu. Tutukluluk incelemesinde ve daha sonra üç kere tahliye edilmesi yönünde talepte bulunduklarını ifade eden Çiçek’in avukatı Sevil Aracı, Çiçek’in sosyal medya paylaşımlarından dolayı tutuklu olduğunu hatırlattı.

Yıllardır kadın mücadelesi içerisinde tanıdıkları, ikameti belli, kaçma şüphesi olmayan Çiçek’in delil karartma gibi bir durumu da olmadığını ifade eden Av. Aracı, Çiçek’in baştan beri tutuklu olmasını gerektiren bir durum olmadığını ifade etti. Cezaevinde dar bir alanda çok sayıda kadının barındığını, ısınma sorununun olduğunu hatırlatan Aracı, son zamanlarda sağlık sorunları yaşayan Çiçek’in o koşullarda kalamayacağı için tahliyesini talep ettiklerini ve talebin kabul edildiğini ifade etti.

Kararın sevindirici olduğunu söyleyen Aracı, Çiçek ile birlikte tutuklanan Halime Kuş ve diğer kadınların tahliyesi için mücadele etmeye devam edeceklerini ifade etti.

www.evrensel.net