'Nazım'ı Yazanlar' sergisi Nilüfer'de açıldı

'Nazım'ı Yazanlar' sergisi Nilüfer'de açıldı

Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan “Nâzım’ı Yazanlar” adlı sergi Bursa'nın Nilüfer İlçesi'nde açıldı.

Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan “Nâzım’ı Yazanlar” adlı sergi açıldı. Serginin açılışına aralarında Hıfzı Topuz, Ayşe Kulin, Nebil Özgentürk, Biket İlhan, Refik Durbaş gibi isimlerin de bulunduğu çok sayıda konuk katıldı.

Geçmişten günümüze “Nâzım” etkisini ele almayı ve bu etkileri gelecek kuşaklara aktarmayı hedefleyen sergide ayrıca, Nilüfer Belediyesinin Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırmaları Merkezi ve İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle hazırladığı “Nâzım’ı Yazanlar” adlı kitap da katılımcılara dağıtıldı.

Ara Güler’den Orhan Pamuk’a; Fazıl Say’dan Ayşe Kulin’e, Zülfü Livaneli’den Mehmet Aksoy’a ve Genco Erkal’a kadar sergide yer alan farklı sanat disiplinlerinde eser üreten 55 isim ile pek çok araştırmacı, akademisyen ve edebiyatçıdan oluşan toplam 121 ismin eserlerinden alıntıların yapıldığı kitapta, katılımcıların, Nâzım Hikmet ile ilişkileri üzerinden yazılan özgün biyografileri ve fotoğrafları da yer alıyor.

Sanat yönetmenliğini Fotoğraf Sanatçısı Atilla Durak’ın üstlendiği serginin fotoğraf çekimleri Durak’ın yanı sıra Kemal Aslan ve Ersin İleri tarafından yapıldı. Projenin editoryal konsepti ise Murat Gülsoy ve Zeynep Uysal’a ait. Sergide yer alan 121 ismin eserlerinden yapılan alıntılar, Nâzım Hikmet ile ilişkileri üzerinden yazılan, özgün biyografileri ve fotoğraflarının yer aldığı “Nâzım’ı Yazanlar” adlı kitap da İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflarda yerini alıyor.

BOZBEY: NÂZIM HİKMETİ NİLÜFER’DE YAŞATIYORUZ

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Büyük Usta Nâzım Hikmet’i, 115 yaşında bir kez daha sevgiyle, özlemle anıyoruz. Nâzım’ın sesini, umutlarını, sanatını bir kez daha Nilüfer’de dillendiriyor, onu yaşatıyoruz” dedi.

Nâzım Hikmet’in sanatının, kelimelerinin, şiirlerindeki her bir harfin rehber olduğunu ifade eden Bozbey, “Özgürlüğe, demokrasiye, güzel günlerin bir gün mutlaka geleceğine olan inancıyla Nâzım bugün de umutlarımızı diri tutuyor. Gücünü bu topraklardan alan şiiriyle, yeryüzünün sesi olmayı başaran usta, aynı zamanda sanatın evrenselliğinin ve yaşam üzerindeki güçlü etkisinin de önemli bir örneği. Sanattan, sanatçıdan korkanların, onları katledenlerin, ateşe atanların hiç birini bugün anımsıyor musunuz? Hayır. Ama Nâzım, ölümünün üzerinden geçen onlarca yıla rağmen, yeni kuşaklar tarafından geleceğe taşınıyor” şeklinde konuştu.

Nilüfer Belediyesi olarak Nâzım’ın Bursa’daki izlerini kalıcı kılmak, kentin Nâzım’a olan vefasını hissettirmek ve gelecek kuşaklara aktarmak için sorumluluk üstlendiklerini kaydeden Başkan Mustafa Bozbey, “Ben, Nilüfer’den Nâzım’a bir selam gönderen bu çalışmaya emeği geçen tüm isimlere, tüm sanatçılarımıza kendim ve kentim adına, ülkem adına çok teşekkürü bir borç biliyorum. Nâzım’ın umudu sizleri hiç terk etmesin, işiniz gücünüz yaşamak olsun” dedi.

ÖZKILINÇ: TARİHE DÜŞÜLEN BİR BELGE

“Nâzım’ı Yazanlar” projesinin tarihe düşülen bir belge olduğunu belirten Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç da, “Sonsuzluğa uğurladığımız, saygıyla andığımız Refik Erduran’ın son fotoğrafını, son gülüşünü ve belki de Nâzım Hikmet’le ilgili son sözlerini bu kitapta bulmanız, bu sergide karşılaşmanız mümkün. Edebiyat işte tam da böyle bir şey. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Nâzım Hikmet’in eserlerini ve dünyaya neler armağan ettiğini uzun yıllar göstererek ona hediye edeceklerini kaydeden Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi Müdürü Murat Gülsoy da, “Bu amaçla Nilüfer Belediyesi ile Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi ortak bir projeye imza attı ve bu sergi ortaya çıktı. Bizler, serginin ve kitabın hazırlık aşamasında yaptığımız işten büyük zevk aldık. Nâzım Hikmet çalışmalarına ve Nâzım’ın mirasına küçük de olsa bir katkıda bulunduğumuz için mutlu olduk. Umarım sizler de bu sergi vesilesiyle Nâzım’la tekrar buluşmaktan mutluluk duyarsınız” diye konuştu.

Sergi, 17 Mart tarihine kadar Nâzım Hikmet Kültürevinde izlenime açık kalacak. (Bursa/EVRENSEL)

www.evrensel.net