Başbakan Yıldırım: Devlet Bey, siyasi saikle hareket etmiyor

Başbakan Yıldırım: Devlet Bey, siyasi saikle hareket etmiyor

‘MHP’li bakan’ sinyali üzerine Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin karşılıklı açıklamaları sürüyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da cuma namazı sonrası, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. TBMM'deki anayasa görüşmelerinin ikinci turunda, dün akşam bazı kadın milletvekilleri arasında çıkan kavgayla ilgili görüşleri sorulan Yıldırım, "Anayasa değişikliğinin ikinci tur oylaması yapılıyor. Bugün tamamlamayı ümit ediyoruz, her şey yolunda giderse. Zaman zaman engellemeye yönelik faaliyetlere şahit oluyoruz. Demokratik sınırlar içerisinde yapılabilecek her türlü karşı duruş kabul edilebilir. Ancak Meclis'e yakışmayan davranışlar hem milletvekillerine hem milletimize haksızlıktır. Bu konuda milletvekillerimizin daha sakin bir hareket içerisinde olması arzumuzdur” diye konuştu.

'BAHÇELİ'Yİ TANIYAMAMIŞLAR'

'Yeni sistemde MHP'li bakanlar da olabilir' yönündeki sözlerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'Karanlıkta göz kırpmışlar, bizim haberimiz yok' yanıtı sorulan Yıldırım, “Siyasi etik, siyasi rüşvet gibi kavramları kullananlar öyle zannediyorum ki Sayın Bahçeli'yi tanıyamamışlar. Devlet Bey, ilkeleri olan milletin menfaati konu olduğunda hiçbir siyasi saikle hareket etmeyen bir zattır” dedi.

'TRUMP' AÇIKLAMASI: TRUMP'I ZORLU GÜNLER BEKLİYOR

Donald Trump'ın bugün ABD Başkanlığı görevini devralacağı hatırlatılan Başbakan Yıldırım, ABD'de yaşanacak devir teslimin ekonomiye etkisinin sorulması üzerine şöyle konuştu:
“Hayırlı olsun. Sayın Trump'a başarılar diliyoruz. Küresel barış, huzur, güvenlik için dünyanın önde gelen ülkelerinden Amerika'ya, Rusya'ya önemli sorumluluk düşüyor. Bölgede Türkiye'nin yaptığı barışı kalıcı hale getirme yönündeki çabalara daha fazla destek vermelerini bekliyoruz. Amerika-Türkiye ortaklığı NATO'dan başlayan bugünlere gelen köklü bir geçmişi var. Geçmiş dönemde ne yazık ki bazı yanlış işler oldu ve iki ülke arasında biraz soğukluk yaşandı. Yeni yönetimde bunun ortadan kalkacağına inanıyoruz. Ülkemizde 15 Temmuz alçak darbe girişiminin mimarı olan FETÖ'nün iade edilmesi başta olmak üzere terör gruplarına DEAŞ'la mücadele adı altında verilen desteğin durdurulması yönünde adımlar atılacağını ümit ediyoruz. Beklentimiz budur. Sayın Trump'ı zorlu günler bekliyor. Küresel ekonomik krizin küresel refaha dönüştürülmesi konusunda alacağı kararlar, atacağı adımlar önemli olacaktır.” (DHA)

www.evrensel.net