Senkromeç’te atılan işçi sayısı 110’a çıktı

Senkromeç’te atılan işçi sayısı 110’a çıktı

İzmir'de Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Senkromeç fabrikasında yeni işten atmalar yaşandı. İşten atılan işçi sayısı 110'a çıktı.

Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Senkromeç fabrikasında 55 işçinin işten atılması ve alacaklarının ödenmemesi üzerine iş bırakan işçilerin eylemi sürerken, bu sabah yeni işten atmalar gerçekleşti. Toplam atılan işçi sayısı 110’a ulaşırken, ilk atılan 33 kişi dışındakilere işten atılma gerekçesi olarak “25’e 2. Madde” gösterildi. İlk 33 kişi, ekonomik sıkıntı gerekçesi ile çıkarılmıştı.

İşçiler aylardır kendilerine hiçbir ödeme yapılmadığını belirterek, “İşi durdurmak bizim hem yasalardan hem de TİS’ten doğan hakkımız. Her türlü fiili ve hukuki mücadeleyi vereceğiz” dedi.  

‘HER TÜRLÜ MÜCADELEYİ VERECEĞİZ’

Fabrika içerisinde şu an 80 dolayında mavi yakalı, 80’e yakın da beyaz yakalı işçi bulunuyor. Üretim ise tamamen durma noktasına gelmiş durumda.

Hem işlerini hem de alacaklarını isteyen işçilerin kapı önündeki direnişi de sürüyor. 

Uzun süredir ekonomik bakımdan sıkıntılı bir süreç geçiren fabrikada 10 aydır ücret alamayan işçiler, çoğu arkadaşlarının hiçbir hakkını alamadan işi bırakmak zorunda kaldığını 750 kişilik fabrikada 200 işçinin kaldığını belirtti.

‘HACİZ MEMURLARININ ÖNÜNDE BİZ DURDUK’

İşçilerden Eniz Yelken, Senkromeç'in ortaklarından Erdal Sıraçe’nin fabrikadaki intiharının ardından üzüntü duyup iyi niyet göstererek içeri girip çalıştıklarını anlattı. Ama fabrika yönetiminin bugün hiçbir gerekçe sunmadan ve açıklama yapmaya dahi gerek duymadan kendilerini kapı önüne koyduklarını belirten Yelken, “33 kişinin işten atılması nedeniyle üretimi durdurmaları üzerine 22 kişinin daha atılması işçilerin öfkesini arttırdı” dedi. “Arkadaşlarımızı işten neden çıkarıyorsunuz, bunu yapamazsınız” diyenleri de işten çıkarmakla tehdit eden fabrika yönetimine karşı işçilerden Şenol Bülbül, “Şirketin geleceği için elimizden gelen fedakârlığı yaptık ama onlar biraz toparlanınca bizi hemen kapı önüne koyuyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

Emrullah Civan ve Mehmet Kavruk ise şirkete haciz işlemleri için gelindiğinde servisleri yoldan çevirtip, “Gelin makinelerin haczini engelleyin” diye çağrıldıklarını, haciz memurlarının önünde durduklarını anlattı.

“Çoğu arkadaşımız yol parasını cebinden vererek işe geliyordu. Aylık bin liranın altında bir parayla çalışıyorduk sırf işyerimizi eski durumuna getirtip çalışmaya devam edelim diye. Biz bu kadar fedakârlık yapmışken onlar bizi kapı önüne koymanın hesabını yaptılar” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

‘AMAÇ SENDİKAYI BİTİRMEK’

Birleşik Metal İş Sendikası İzmir Şube Sekreteri Coşkun Yılmaz ise, kriz ve iş durdurmanın bahane edilerek işçilerin işten çıkarılmasındaki asıl amacın işyerindeki sendikal örgütlülüğü bitirmek olduğunu söyledi. Patronun çıkarılan işçileri arayarak, “Sendikadan istifa edip gelin, iş başı yapın” dediğini belirten Yılmaz, “Biz burada hem örgütlülüğümüzü hem de tüm haklarımızı korumaya kararlıyız. Atılan arkadaşlarımız işe geri dönmeden üretimi başlatmamakta kararlıyız” dedi.

Fabrika önünde bekleyen işçilere Schneider, ZF Lemforder  ve Totomak fabrikaları işçileri de vardiya çıkışı destek ziyaretinde bulundu. Senkromeç işçileriyle dayanışma içinde olacaklarını ve haklı mücadelelerini desteklediklerini söylediler. (İzmir/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Ocak 2017 13:55
www.evrensel.net