Emek çalıştayı başlıyor

Emek çalıştayı başlıyor

DEMOKRATİK Toplum Kongresi (DTK) tarafından düzenlenen Emek Çalıştayı yarın başlıyor. İki gün sürecek çalıştaya çok sayıda sendikacı, uzman ve emek örgütü temsilcisi katılacak. AKP’nin bölgesel ekonomik politikalarının tartışılacağı çalıştay öncesi örgütleyiciler ve katılımcılarla g&oum

Faruk Ayyıldız

ÇALIŞTAY BÖLGEDE BİR İLK

DTK Daimi Meclis Üyesi Yusuf Karataş, çalıştayın, devletin 80 yıllık bölgeyi geri bıraktırma politikasını ve bunun çalışma yaşamına yansımalarını tartıştıracağını söyledi. Özellikle son 30 yıllık çatışmalı süreç ve sonrasındaki gelişmelerin de gündemde olacağını kaydeden Karataş, konunun uzmanları, sendikacılar ve emek örgütü temsilcileri ile birlikte bir tartışma yürütüleceğini aktardı. Teşvik yasası ve doğuracağı sonuçlar ile AKP’nin Çinleştirme adı altında Kürt coğrafyasındaki geniş işsiz yığınları ucuz iş gücü olarak kullanma planlarının konu başlıkları olarak konuşulacağını da anlatan Karataş, “Mevsimlik tarım işçileri başta olmak üzere emekçi yığınlarının örgütlenmesi ve bu konuda yol haritasının ortaya çıkarılması da tartışılacak. Bunlarla birlikte kadın emeği ve sendikaların kendi örgütlülük deneyimlerini bizlerle paylaşacak. DTK olarak sorunların tespitinden öte örgütlenmesi için neler yapılabilir diye konuşacağız. Bu sebeplerden çalıştayı önemsiyoruz ve çalıştay bölgede ilk defa olacak” dedi.

UCUZ İŞ GÜCÜ OLARAK GÖRÜLÜYOR

DTK Koordinasyon üyesi Edip Yaşar Kürt coğrafyasında yoksulluğun sürekli arttığını söyledi. Diyarbakır’ın ekonomik gelişiminde 66. sıraya gerilediğini söyleyen Yaşar, gelişim düzeyi anlamında en son 13 sırasında Kürt illerinin olduğunu da belirtti. Mevcut varolan işsizliği, yoksulluğu tartışmak için çalıştayı planladıklarını anlatan Yaşar, Kürt illerine ucuz iş gücü gözüyle bakıldığının altını çizdi. Çalıştaya işçi sınıfından her kesimin katılacağını vurgulayan Yaşar, çalıştayın emek mücadelesine katkı sunacağını düşündüğünü anlattı.

DTK’NIN BU ÇALIŞMASI ÇOK ÖNEMLİ

DTK göç ve yoksulluk çalışma grubu üyesi Zeyyat Ceylan DTK’nın emekçilerin sorunlarına yönelik böyle bir çalışmayı düzenlemesinin önemli olduğunu söyledi. Bir çalıştay ile tüm sorunları tartışma ve çözüme kavuşturmanın mümkün olmadığını bildiklerini kaydeden Ceylan, “Bizler böylesi ortak çalışmalar yürüterek sendikal süreçler ile ilgili pozitif gelişmelerin altına imza atabiliriz. Güvencesiz, işsiz arkadaşların sorunları ile ilgili tartışmaları, hep beraber yapmaya çalışacağız. Bu boyutuyla çalıştay hem sendikal mücadele, hem de güvencesiz işçilerin bir örgütlülüğe kavuşması açısından katkı sunacaktır” dedi.

Sendika uzmanı Ferda Koç yapılacak çalıştayın Kürt emekçilerin konumunu ve geleceğini tartıştıracağını söyledi. Kürt emekçilerinin, Türkiye proletaryası içerisinde ağırlık kazanan konumunun Türkiye sınıf hareketini zenginleştirdiğini aktaran Koç, çalıştayın sınıf mücadelesine ciddi katkılar sunacağını belirtti.
(Diyarbakır/EVRENSEL)

www.evrensel.net