CHP’li Toprak: Faiz lobisi ve tefecinin en büyük dostu AKP

CHP’li Toprak: Faiz lobisi ve tefecinin en büyük dostu AKP

CHP İstanbul Milletvekili ‘Faiz lobisinin ve tefeci faizinin en büyük dostu, en temel gıdası AKP iktidarıdır’ dedi.

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, geçtiğimiz 14 yılda devletin, şirketlerin, esnafın, vatandaşın faize giden parasının toplamda 1 trilyon 589 milyar TL’yi bulduğunu belirtti. Toprak, “Bu tablo, faize karşı çıkan AKP ve Cumhurbaşkanının söyleminin sadece lafta kaldığının, faiz lobisinin ve tefeci faizinin en büyük dostunun, en temel gıdasının AKP iktidarı olduğunun kanıtıdır” dedi.

Toprak, CHP yönetimi ve milletvekillerine sunduğu Haftalık Değerlendirme Raporu’nda, ekonomideki faiz tartışmalarına değindi. AKP iktidarında “faiz lobisinin ve faizcilerin adeta ihya edildiğini” ifade eden Toprak, Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’nin “Faiz raporuna” dikkat çekti.

‘FAİZ LOBİSİ AKP İKTİDARIYLA TAZE KAN BULMUŞ, BESLENMİŞ’

TÜRMOB’un raporuna göre, merkezi yönetim bütçesinden 2003-2016 döneminde yapılan toplam faiz ödemesinin 707,2 milyar TL’ye ulaştığını belirten Toprak, “Buna karşılık, aynı sürede sürekli övündükleri yatırımlara aktardıkları kaynak 450,5 milyar TL. Faize yatırımlardan yaklaşık 300 milyar TL daha fazla kaynak ayırmışlar. Faiz lobisi ile mücadele, faiz lobisinin belini kırmak bu mudur?” diye sordu.

Toprak, “Cumhurbaşkanı her gün faizcilere, faize savaş açtığını söylüyor. Başbakan, ekonomi bakanları sürekli faizle yatıp, faizle kalkıyor. Oysa rakamlar, kendi bütçe verileri tam aksini söylüyor. Faiz lobisi adeta AKP iktidarıyla taze kan bulmuş, beslenmiş” dedi.

‘TÜRKİYE EN YÜKSEK FAİZİ ÖDEYEN ÜLKE OLURSA SÜRPRİZ SAYILMAZ’

Türkiye’nin kaynak bulabilmek için dünyada en yüksek faizi ödeyen Mısır, Uganda, Kenya ve Brezilya’nın ardından 5. sırada yer aldığını ifade eden Toprak, şunları kaydetti:

“Türkiye Brezilya ile birlikte dünyada borçlanma maliyeti en yüksek, borç bulabilmek için en yüksek faizi ödeyen iki ülkeden birisi. Şimdi, OHAL’le, KHK’larla, not indirimleriyle, yok edilen yatırım ve güven ortamıyla Türkiye ekonomisi dünyada ikinci yüksek faizi vermesine rağmen, kaynak gelmiyor. Cumhurbaşkanı elinde doları, avrosu olanı terörist ilan ettiği için döviz de gelmiyor. Yakında, Türkiye dünyada en yüksek faizi ödeyen birinci ülke olursa hiç de sürpriz sayılmaz.”

‘EKONOMİYİ DANIŞMANLAR YÖNETİYOR’

Toprak, Merkez Bankası’nın TL’yi kısarak, dövize gidecek parayı düşürmeye, kurları dizginlemeye çalıştığını ancak bunların günü kurtarmayı amaçlayan palyatif tedbirler olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanının danışmanlarının resmi olmasa da fiilen ekonomiyi yönetir durumda olduğunu öne süren Toprak, “Beştepe’de acil dolar zirvesi toplanıyor, Başbakan Yardımcısı, bakanlar, Merkez Bankası Başkanı, Cumhurbaşkanının ekonomi danışmanlarının dediklerini dinliyorlar, ona göre hareket ediyorlar. Siyasi sorumluluğu olmayan danışmanlar, ekranlarda dolar-faiz ahkamı kesiyor. Merkez Bankası başkanından ses yok” dedi.

‘OLASI REFERANDUMA KADAR GÜNÜ KURTARMA ÇABASI’

Merkez Bankası’nın, likiditeyi kısarak, repo ihalelerini iptal ederek TL’yi değerlendirmeyi amaçlarken, diğer yandan da üstü örtülü şekilde faiz artışı yaptığını ve bankaları yüzde 10 ve üzerinde faizle TL borçlanmaya zorladığını belirten Toprak, “Bütün bunlarla, olası referanduma kadar günü kurtarmaya çalışıyorlar. Faiz ve zam yağmurunu ertelemeye, ‘Başkanlığa Hayır’ çıkmasını engellemeye çabalıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

‘DEVLET, VATANDAŞ, FAİZE GİDEN PARA1 TRİLYON 589 MİLYAR TL’

AKP’nin iktidara geldiği 2002 sonunda 155,2 milyar TL olan kamunun iç borç stokunun yüzde 222,7 artışla Eylül 2016’da 500,9 milyar liraya, toplam kamu borç stokunun ise yüzde 197 artışla 256,8 milyar liradan 763,1 milyar liraya yükseldiğini kaydeden Toprak, şöyle devam etti:

“Bireylerin bankalara 2002 sonunda 1 milyar 973 milyon TL olan tüketici kredileri borcu yüzde 16 bin 739 oranında (167 kat)  artışla, Kasım 2016 itibariyle 332,2 milyar liraya yükselmiş. Vatandaşın, şirketlerin, bireysel kredi, kredi kartı, ticari kredi karşılığı bankalara ödediği faiz 882 milyar TL’ye ulaşmış. AKP’nin bütçeden ödediği 707,2 milyar TL faizi de ilave ettiğimizde, bu iktidar döneminde devletin, vatandaşın, şirketlerin, esnafın faize giden parası 1 trilyon 589 milyar TL. Bu tablo, faize karşı çıkan AKP ve Cumhurbaşkanının söyleminin sadece lafta kaldığının, faiz lobisinin ve tefeci faizinin en büyük dostunun, en temel gıdasının AKP iktidarı olduğunun kanıtıdır.” (ANKA)
 

www.evrensel.net