Direnişçiye uluslararası destek

Direnişçiye uluslararası destek

İŞTEN atılan ve 444 gündür işyeri önünde direnen Kampana işçilerine uluslararası destek geldi. İşçileri, Almanya ve Hollanda’dan gelen sendikacılar ziyaret etti. Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonun ziyaretine Harb-İş, Petrol-İş ve Nakliyat-İş’ten temsilciler de katıldı. Deri-İş Tuzla Şube Başkanı Binali Tay,

İŞTEN atılan ve 444 gündür işyeri önünde direnen Kampana işçilerine uluslararası destek geldi. İşçileri, Almanya ve Hollanda’dan gelen sendikacılar ziyaret etti. Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonun ziyaretine Harb-İş, Petrol-İş ve Nakliyat-İş’ten temsilciler de katıldı. Deri-İş Tuzla Şube Başkanı Binali Tay, patronların sendika tanımaz tutumunun sürdüğünü belirterek, benzer saldırıların diğer sektörlerde de yaşandığını, hava iş kolundaki grev yasağının bunun bir örneği olduğunu söyledi. Deri-İş İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz de, Savranoğlu Deri de benzer bir süreçle karşı karşıya olduklarını ifade etti.

12 EYLÜL YASALARI SÜRÜYOR

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu  adına konuşan Süleyman Gürcan, “Dünyada işçiler hakları için ekonomik krizlere karşı mücadelelerini yükseltiyorlar. Bunlardan biri de Hava-İş grevi. Bu grev Avrupa’da da yankı buldu. Deri işçileri ve tüm işçilerin mücadelelerini burada selamlıyorum” diye konuştu.
Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi de hükümetin ileri demokrasi iddiasının doğru olmadığını belirterek, “Hükümet Anayasal haklara bile tahammül edemiyor. Grevler yasaklıyor, hak gaspı yapıyor. Bunu da 12 Eylül yasalarıyla yapıyor” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türk-İş’in kapatılmasıyla ilgili sözlerini de doğru bulmadığını belirten Servi, “Türk-İş’in mücadeleci bir yola gelmesi için sendikaların verdiği çabayı görmezden gelmek doğru bir tutum değildir.” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net