07 Haziran 2012 13:59

Tahrir Meydanı tacizcileri

Arap Baharının Mısır’ı vurduğu en hareketli günlerde, Tahrir Meydanı’ndaki eylemlerle özdeşleşmiş bir görüntü yayılmıştı dünya basınına: Meydanda tacize uğrayan kadın görüntüleri. Bu tacizler dünya basınına, yabancı kadın gazetecilerin taciz görüntülerinin ulaşmasıyla yansımıştı. Oysa, ş&uu

Tahrir Meydanı tacizcileri

Paylaş
Alev Yıldırım

Etrafını saran, gözü dönmüş yüzlerce erkeğin arasında çığlıklarını bile duyuramayan kadınlar. Çoğu görüntüde, kimlerin onları korumaya çalıştığı, kimlerin taciz etmeye çalıştığı belli olmuyor bile.
Tahrir’deki kadın göstericilere ve gazetecilere yapılan tacizler, kitlelerin sokaklara indiği Arap Baharında, Hüsnü Mübarek’in devrilmesinden hemen önce, 18 gün boyunca devam eden gösterilerde ayyuka çıkmıştı. Polisin, üstündeki kıyafetler yırtılmış bir şekilde, yalnızca sütyeniyle yere yatırılan bir kadının üzerine bastıkları görüntüler hâlâ hafızalarda. Bugün, Hüsnü Mübarek’in devrildiği ve ilk kez “özgür” seçimlerin yapıldığı Mısır’dayız. Peki neler değişti?
Salı günü geç saatlerde ajanslara ulaşan haberler, yine kadın gazetecilere yapılan saldırıları bildiriyordu. İki kadın muhabirden birisi, kalabalıkta sıkışıp kalmışken kendisini saldırganlardan koruyan birkaç erkeğin yardımıyla bir araca binip olay yerinden uzaklaşırken, diğeri kalabalığın ortasında sıkışıyor ve kimse ona yardım edemiyor. Arkadaşına yapılan tacizi anlatan Associated Press muhabiri, bu saldırının artık birçok insan için bardağı taşıran son damla olduğunu belirtiyor.
Birçok toplumsal sorunun cezasız kaldığı Mısır’da, bu fenomenin durdurulması için Çarşamba günü toplanan eylemciler ve aktivistler, büyük bir gösteri hazırlığında. Öte yandan, yasal bir yaptırımı bulunmayan saldırıları engellemek için gönüllüler, meydanda devriye gezmeye başladılar. 22 yaşında bir öğrenci olan Abdel Fatah Mahmud, Egypt Independent gazetesine yaptığı açıklamada, bu tacizlerin artık haddini aştığını ve yalnızca Tahrir Meydanı’nda değil, Mısır’da hiçbir sokakta böyle şeylerin kabul edilemez olduğunu belirtiyor.
Tahrir Meydanı’ndaki taciz ve saldırılarla ilgili resmi bir rakam yok. Zira, polis meydanın yakınlarına gitmezken, kadınlar da nadiren bu saldırıları ihbar ediyorlar. Fakat aktivistler ve eylemciler geçen haftalarda gerçekleşen şiddetli saldırıları bildirmeye devam ediyor. Öte yandan, bu saldırıların eylemcileri yıldırmak ve eylemleri zayıflatmak için karşıt görüşlüler tarafından yapıldığı iddia ediliyor.
2008’de Kadın Hakları Merkezi’nin Mısır birimi tarafından hazırlanan bir rapora göre, her üç Mısırlı kadından ikisi, gündelik hayatında cinsel istismara maruz kalıyor. Bütün bu kitlesel cinsel saldırı dalgasına karşı savaşmak için gönüllü gençlerin devriye gezmeye başlamış olmalarına karşın bu tacizleri ve saldırıları durdurmak için herhangi bir yasal önlem hâlâ alınmış değil. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İsrail’in yerleşim işgali durmuyor

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa