Danimarka da Irak-Suriye sınırına asker gönderiyor

Danimarka da Irak-Suriye sınırına asker gönderiyor

Danimarka hükümetinin IŞİD'le mücadele kapsamında Irak-Suriye sınırına kara kuvvetlerinde görevli bir grup özel harekatçı göndereceği bildirildi.

Danimarka hükümetinin, IŞİD'le mücadele kapsamında Irak-Suriye sınırına asker göndereceği bildirildi.

Sputnik'in, Danimarka'da yayımlanan Politiken gazetesine dayandırdığı haberine göre; IŞİD unsurları, Irak'tan daha güvenli olması nedeniyle Suriye sınırına konuşlandı. Bunun üzerine Danimarka hükümeti, IŞİD'le savaşmak üzere kara kuvvetlerinde görevli bir grup özel harekatçıyı Irak-Suriye sınırına gönderecek.

Dün kamuoyu ve basına gizli gerçekleştirilen toplantıda Savunma Bakanı Claus Hjort Frederiksen, Danimarka Parlamentosu'nda temsil edilen bazı partilerin temsilcilerine konuyla ilgili bilgi verdi.

ASKER SAYISI HAKKINDA BİLGİ VERİLMEDİ

Bölgeye asker gönderebilmesi için parlamentodan izin alması gereken hükümet, konuyu bugün Danimarka Parlamentosu Dış Politika Komisyonu'na taşıyacak. Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen ile Savunma Bakanı Frederiksen, komisyona 'Uluslararası Operasyonlar' ve 'Suriye-Irak' başlıklı sunumlar yapacak.

Irak ordusunun Danimarkalı askerler tarafından eğitildiğini de hatırlatan gazete, sınıra gönderilecek asker sayısı konusunda herhangi bir bilgi paylaşmadı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net